دسته‌ها
معرفی

20 نوع گیاه تصفیه کننده هوا را بیشتر و بهتر بشناسیم.

طبق مطالعاتی که توسط دانشمندان و سازمان ناسا انجام شده بسیاری از محققان به این باور رسیده اند که بعضی از انواع گیاهان و گل های آپارتمانی، علاوه بر زیبایی گیاه و تقویت روحیه، تصفیه کننده هوا هستند و باعث ضدعفونی هوا از میکروب ها، گرد و خاک در فضای اطراف خود در منزل و آپارتمان و محیط کار می شوند و کیفیت هوا را بالا می برند و باعث می شوند که هوای تمیزتری وارد دستگاه تنفسی شود. گیاهان یک راه حل مناسب برای حل آلودگی شهرها و هوای داخل منزل و محل کار می باشند.

به طور کلی گیاه تصفیه کننده هوا برای اینکه رشد و سلامت خوبی داشته باشند باید در شرایط و مکان با نور بالا، خاک مرطوب و زهکشی شده و کوددهی با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی نگه داشته شوند. در این مطلب قصد داریم 20 نوع از این گیاهان را با هم شناسایی کنیم. همراه ما باشید.

نخل بامبو

نخل بامبو یک گیاه تصفیه کننده هوا است و خاستگاه اصلی آن آمریکای جنوبی و مرکزی می باشد و مناسب برای مکان هایی با نور کم می باشد. نخل بامبو با ارتفاع 1.5 تا 2 متر است و در صورت اینکه رشد خوبی داشته باشد گل و میوه هم خواهد داد. بامبو توانایی فوق العاده ای در تصفیه کردن هوا و از بین بردن آلاینده های مضر دارد و بدلیل تولید فرمالدهید توسط مبل ها بهترین جا کنار مبلمان است. بامبو به آبیاری زیادی نیاز ندارد و نور خورشید را بهتر دو دارد و در صورت قرار گرفتن در دمای 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد رشد بیشتر و بهتری خواهد داشت.

درخت بامبو

دراسینادرمنسیس، گیاه تصفیه کننده هوا

کمی جسارت در انتخاب! این گیاه زیبا با افزایش ارتفاع حتی تا بیشتر از 4 متر برای مکان های بزرگ فضایی جذاب و خاص را برای منزل و آپارتمان و محل کار به همراه دارد. بدون نور خورشید هم رشد خوبی دارد. بدلیل رگه های سفید رنگی که در کنار برگ ها وجود دارد جلوه ی زیبایی به این گیاه بخشیده است. این گیاه تصفیه کننده هوا توانایی بالایی در از بین بردن آلودگی ها خصوصاً رنگ و یا روغن جلا دارد.

برگ قاشقی

برگ قاشقی یکی دیگر از انواع گیاه تصفیه کننده هوا با نگهداری آسان می باشد. این گیاه به سایه و آبیاری کم اما منظم نیاز دارد. از آن دسته گیاهان معروف و پرقدرت برای از بین بردن آلاینده های مضر مثل فرمالدهید و آلودگی است.

گیاه اگلونما

گیاه اگلونما از آن دسته گیاهان با شرایط ساده برای رشد و نگهداری است و برای تصفيه هوا از آلودگی های موجود و مضر در هوا بسیار تأثیرگذار است. اگلونما یک گیاه استوایی است و به نور کم و مکان مرطوب و خاک مناسب نیاز دارد. بهتر است که در سال دوبار خاک با کود تقویت شود. درصورت مشاهده ی خشکی در برگ ها بهترین کار این است که برگ های آن را با آب غبارپاشی کنید.

گیاه اگلونما

گیاه عنکبوتی

گیاه عنکبوتی یک گیاه تصفیه کننده هوای توانا است و حتی با شرایط و رسیدگی کم و در شرایط دور از نور مستقیم خورشید و خاک خشک و دمای پایین حتی 2 درجه هم به خوبی رشد می‌کند و دوام بالایی دارد. هوا را به خوبی تصفیه می کند و باعث از بین رفتن مونوکسیدکربن می شود. تکثیر عنکبوتی ها بسیار آسان است و می توانید با کاشت برگ آن در گلدان دیگر هرچقدر که می خواهید آن را افزایش دهید.

گیاه بنجامین فیکوس

نام دیگر بنجامین فیکوس، انجیر گریان و خاستگاه اصلی آن در جنوب شرقی آسیا است و یک گیاه تصفیه کننده هوای بسیار عالی و مؤثر در منزل می باشد. و باعث از بین بردن آلودگی هایی مثل فرمالدهید، بنزن ناشی از مبلمان، فرش و موکت می شود. شرایط رشد و نگهداری مناسب آن، میزان کافی از آب و خاک است نور مستقیم خورشید و دمای بالا برای رشد این گیاه مناسب نیست.

گیاه بنجامین فیکوس

گیاه پاپیتال

طبق نظر ناسا گیاه پاپیتال گیاه شماره یک در گروه گیاهان تصفیه کننده هوا می باشد. نام دیگر آن عشقه همیشه سبز است و به دلیل قدرت بالا در پاکسازی هوا و تصفیه مواد موجود در مواد شوینده، یک گزینه ی عالی برای نگهداری در منزل و اتاق ها و در فرهنگ غرب حمام است. پاپیتال به نور کافی روزانه و خاک مرطوب نیاز دارد.

گیاه ژربرا

گیاه ژربرا علاوه بر زیبایی فوق‌العاده و رنگ های متنوع قرمز، صورتی، زرد و نارنجی، یک گیاه تصفیه کننده هوای واقعی و توانا در رفع آلاینده های مضر می باشد.

چند روز متنوع از گل ژربرا

گیاه فیلودندرون

شکل ظاهری گیاه فیلودندرون به شکل قلب و جذاب برای محیط منزل و یک گیاه تصفیه کننده هوا است. نگهداری آسان و به آبیاری متوسط و مناسب و نورغیرمستقیم نیاز دارد.

گیاه نخل ققنوس

درختچه‌هایی کوتاه از خانواده ی نخل می باشد. آنها در سایه و نور غیر مستقیم رشد خوبی دارند. ریشه ی آن تا حدود 180 سانتیمتر رشد می‌کند. علاوه بر زیبایی باعث پاکسازی آلودگی هایی مثل فرمالدهید و زایلین می شود.

گیاه نخل ققنوس

گیاه چمچمه ای، گیاه تصفیه کننده هوا

گل چمچمه ای از خانواده شیپوریان است. با برگ های درخشان و براق خود زیبایی و جلوه ی خاصی به منزل می بخشد و به مراقبت کمی نیاز دارد. به نور کم و در هفته یک مرتبه آبیاری نیاز دارد و باعث تصفیه و پاکسازی هوا از آلودگی هایی مثل مونوکسیدکربن، فرمالدهید و تری کلرواتلین می شود. تکثیر این گیاه را در فصل بهار انجام دهید.

گیاه پوتوس طلایی، قدرتمند ترین گیاه تصفیه کننده هوا

پوتوس طلایی رشد سریعی دارد و این رشد زیاد باعث ایجاد جلوه ی آبشاری زیبا برای این گیاه می شود. رشد این گیاه در نور مستقیم خورشید رشد خوبی دارد ولی در تاریکی هم رشد خود را دارد. آب زیادی باعث پژمردگی آن می شود قدرت بالایی در تصفیه و پاکسازی هوا به خصوص آلاینده های ایجاد شده مثل بنزن و فرمالدهید توسط اگزوز دارد، به همین خاطر برای پارکینگ ها پیشنهاد می شود.

گیاه پوتوس طلایی

گیاه ماری

نام دیگر ماری، زبان مادر شوهر (چرا این اسم روشه😂) است. یک گیاه آبدار و مقاوم و سازگار با هرشرایط رشدی است. ماری به مکانی پرنور نیاز دارد و حتی می توانید ساعاتی از روز آن را در معرض نور مستقیم قرار دهید. آبیاری زیادی نیاز ندارد و یک گیاه تصفیه کننده هوا با توانایی از بین بردن سمومی مثل فرمالدهید، بنزن و زایلین است.

گیاه فیکوس

گیاه همیشه سبز فیکوس گیاهی با مقاومت بالا مسافری از هندوستان است. به نور زیاد علاقه دارد. در فصل تابستان در هفته به یک مرتبه و در فصل زمستان در دوهفته یک بار به آبیاری نیاز دارد. فیکوس ها هم در گلدان با سایز های مختلف و هم در باغچه قابل کاشت است. علاوه بر زیبایی یک گیاه تصفیه کننده هوا هم هست و باعث رفع آلاینده هایی مانند بنزن، فرمالدهید، تری کلرواتلین و زایلین می شود.

گیاه فیکوس

گیاه نخل هندی

نام دیگر نخل هندی “آرکا” می باشد. یک گیاه تصفیه کننده هوا برای مکان های بزرگ است و شرایط نگهداری آن آبیاری کم به صورت چند مرتبه در هفته در فصل تابستان است. برای حیوانات خانگی غیر سمی است و باعث از بین بردن آلاینده هایی مانند مونوکسیدکربن، فرمالدهید و ترکلرواتلین و بنزن است.

درخت آناناس، تولید کننده اکسیژن

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده از ناسا، درخت آناناس با خروپف مقابله می کند. این یک گیاه تصفیه کننده هوا نیست اما طبق گفته ناسا تولید کننده اکسیژن و باعث افزایش کیفیت خواب و استراحت شبانه می شود و از خرو پف جلوگيری می کند. از نظر شرایط نگهداری، یک گیاه بسیار مقاوم حتی با آبیاری کم است و به سرما هم علاقه ای ندارد.

گیاه آلوئه ورا، گیاهی معروف

گیاه آلوئه ورا علاوه بر خواص زیاد و ضدالتهابی که دارد در تصفیه کردن هوا از آلودگی ها خصوصاً بنزن و فرمالدهید هم بسیار توانا است. از شرایط مورد نیاز برای رشد بالا و بهتر نورخورشید است. آلوئه ورا برای تصفیه کردن هوا برای رفع مشکلاتی مانند عارضه های پوستی، جای زخم، خراش، سوختگی، آفتاب سوختگی در پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گیاه آلوء ورا

گیاه نخل راپیس

یکی از مناسب ترین گزینه ها برای انتخاب گیاهان آپارتمانی می باشد و یک گیاه تصفیه کننده هوای بسیار عالی می باشد و در هوای خنک با دمای 15 تا 23 درجه رشد خوبی دارد. این گیاه باعث رفع فرمالدهید، آمونیاک و زایلین است.

گیاه سرخس برگ شمشیری

این گیاه یکی از بهترین نوع گیاه تصفیه کننده هوا و بومی استرالیا می باشد که رشد آن به صورت آبشاری می باشد که باعث نوازش چشم می شود. سرخس ها از نظر رشدی به رطوبت در محیط نیاز دارد. برگ ها و خاک آن را به طور مداوم مرطوب کنید و در نزدیک پنجره قرار بدهید. برای سرحال کردن و جان دادن دوباره در زمستان حدودا 5 سانتیمتر از برگ های آن برش بزنید، این کار باعث تقویت گیاه در تابستان می شود. علاوه بر زیبایی باعث پاک‌سازی هوا از سمومی مثل فرمالدهید و زایلین می شود.

گیاه سرخس شمشیری

سوالات متداول

آیا درخت آناناس تصفیه کننده هوا است؟

خیر اما طبق تحقیقات انجام شده از سوی سازمان ناسا تولید کننده ی اکسیژن است و باعث افزایش کیفیت خواب و استراحت می شود بنابراین یک گزینه ای عالی برای اتاق خواب می باشد.

گیاه آلويه ورا علاوه بر خواص پوستی دارای چه فوایدی می باشد؟

این گیاه علاوه بر خاصیت ضدالتهابی و خواص پوستی تصفیه کننده ی هوا هم هست و هوا را از آلاینده های مضر پاک می کند.

خواص پوتوس طلایی چیست؟

پوتوس طلایی قدرتمندترین گیاه تصفیه کننده هوا و بخاطر تصفیه و پاکسازی هوا از الاینده های ایجاد شده توسط اگزوز برای پارکینگ ها پیشنهاد می شود.

سخن آخر

امروزه به دلیل ماشینی شدن زندگی ها از گل ها و گیاهان استفاده ی بیشتری می شود و طبق تحقیقات انجام شده از سوی سازمان ناسا بعضی از انواع گیاه آپارتمانی علاوه بر زیبایی و تقویت روحیه، تصفیه کننده ی هوا می باشد و هوا را از آلاینده های مضر پاک می کند و باعث می شود هوای تمیزتری وارد ریه و دستگاه تنفسی شود. در این مقاله 20 نوع گیاه تصفیه کننده هوا را معرفی کردیم. اگر شما همراه گرامی افزون بر مطالب بالا مطلب جدیدتر، ایده و یا پیشنهادی داشتید با ما و دیگر همراهان عزیز به اشتراک بگذارید.

امتیاز خود را ثبت کنید

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *