دسته‌ها
ترفند آموزش

8 ایده فوق العاده جهت چیدمان گیاهان در منزل

گل و گیاه طبیعی عضو مهمی با رنگ و بوی طبیعت در دکوراسیون و چيدمان گیاهان در منزل و هر فضایی محسوب می شود و علاوه بر ظاهر زیبا، آرامش بخش است و باعث نوازش چشم و روح و روان می شود و روحیه ای تازه به فضا می دهد و همچنین باعث تصفیه و تمیزی هوا هم می شود.

در این مقاله از وبلاگ آکادمی آموزش گل آرایی علی ولی درمورد چيدمان گیاهان در قسمت های مختلف در منزل صحبت خواهیم کرد. ایده های نو با نتايج لذت‌بخش داشته باشید و توجه داشته باشید که هرقسمت شرایط محیطی و مخصوص خود را دارد، پس باید در انتخاب دقت کنید و برای هر قسمت باتوجه به شرایط نور و نیاز گیاه، مناسب ترین گیاه را انتخاب کنید که علاوه بر زیبایی، بتوانید با مراقبت درست و اصولی گیاه را سلامت نگه دارید و از فواید آن هم برای آن قسمت بهره مند شوید. همراه ما باشید و به دوستان خود هم معرفی کنید.

چیدمان گیاهان در منزل

چیدمان گیاهان متناسب با فضاهای متفاوت و اتاق خواب

جهت انتخاب درست جهت چیدمان گیاهان در منزل باید متناسب با فواید و خواص هر گیاه و همچنین شرایط نگهداری آن فضای مناسبی را برای آن درنظر گرفت. به طور مثال برای اتاق خواب خود باید از گیاهانی استفاده کنید که تصفیه کننده هوا باشد و باعث افزایش کیفیت خواب شود. ایده هایی که برای اتاق خواب وجود دارد اینکه گیاهانی بلند و یا متناسب با اندازه ی وسایل و فضای خالی درنظر بگیرید.

گیاهانی مثل اسپاتی فیلوم متناسب برای روی زمین می باشد و برای دیزاین گلدان ها می توانید از سبدهای بافت برای کاور گلدان استفاده کنید که باعث زیبایی دکور اتاق شود. اگر اتاق خواب شما نورگیر است، یاس و اسطوخودوس با عطر آرامش بخش مناسب است. گیاه سانسوریا گیاه مقاوم و آلوئه ورا گیاهان تصفیه کننده ی هوا از مواد شیمیایی هستند و برای اتاق خواب و حمام و آشپزخانه مفید هستند. نکته ای که وجود دارد گیاه آلوئه ورا را به دلیل وجود تیغ سعی کنید دور از دسترس نگه دارید.

استفاده از گلدان های زیبا و متناسب با فضا

برای چيدمان گیاهان علاوه بر اینکه باید برای هر گیاهی جایی متناسب با آن را انتخاب کرد. انتخاب شکل و رنگ گلدان ها هم بسیار بااهمیت است و باید گلدان موردنظر را باتوجه به تم رنگی و دیزاین منزل انتخاب کرد. اگر فضای انتخابی شما زیاد بزرگ نیست گلدان های دیواری و یا باکس های دیواری و یا سبدهای آویزان برای گیاهانی مثل پیچک و هویا گزینه ی مناسبی است. و یا برای گیاهان با شرایط رشدی مناسب گلدان های مستطیل شکل را برای کاشت چند گیاه درنظر بگیرید که جلوه ی زیبایی خواهد داشت.

گلدان متناسب برای چیدمان گیاهان در منزل

چیدمان گیاهان در یک قسمت خالی

اگر در منزل خود یک فضای خالی بزرگ دارید می توانید از گلدان و گیاهان با برگ های درشت مثل دراسنا و یا فیلودندرون استفاده کنید تا به آن قسمت بزرگ جلوه ی خاص و جذابی ببخشید.

همچنین برای فضای کوچک یا متوسط از گلدان و گیاهان کوچک استفاده کنید تا فضای شما را کوچک تر و شلوغ تر نشان ندهد. برای فضاهای کوچک و یا متوسط گل های انتوریوم و یا ارالیا مناسب می باشد.

گلدان گیاهان در منزل

چیدمان گیاهان مناسب در سالن پذیرایی منزل

پذیرایی و سالن نشیمن منزل باوجود پروسیله بودن یکی از بهترین و مناسب ترین فضا برای چيدمان گیاهان با گلدان های زیبا و متناسب با دیزاین آن است که شادابی آنجا را چند برابر کند. فیلودندرون یا برگ انجیری گیاه شیک و به روزی برای گوشه دیوار و یا قسمت های خالی بزرگ روی زمین در قسمت پذیرایی بسیار زیبا و روح نواز است. با انتخاب هوشمندانه یک گیاه متناسب با فضا و شرایط نگهداری باعث زیباتر کردن محیط می شوید.

چیدمان گیاهان برای اطراف میزغذاخوری

برای قسمت غذاخوری روی زمین درگوشه می توانید باتوجه به نور فضا و دیگر شرایط رشد از برگ انجیری، سانسوریا و یا اسپاتی فیلوم ها استفاده کنید. و اگر خواهان قراردادن گلدان روی میز و یا بوفه هستید پوتوس های مرمری، پیچک ها با رشد آبشاری روی باکس های دیواری گزینه ی مناسبی برای انتخاب هستند.

چیدمان گیاهان برای فضای بیرونی حمام و روشویی

اگر حمام بزرگ با نورکافی دارید، گیاهان مخصوص مناطق گرمسیری با شرایط رشدی رطوبت بالا و نورکم مناسب است و با ایده و دیزاین خاص در ساخت حمامی رویایی شما را کمک می کند. گیاهان آویز و آبشاری مثل سرخس برگ شمشیری و یا سانسوریا و آلوئه ورا که تصفیه کننده ی هوا است گزینه ای مناسب برای قسمت بیرونی حمام یا روشویی با نور مناسب است. بجای گلدان های معمولی از گلدان های خاص با جنس خاص تر مثل بتن یا چوب استفاده کنید.

چیدمان گیاهان در منزل

چیدمان گیاهان مناسب برای استفاده در آشپزخانه

برای قلب منزل خود یعنی آشپزخانه چیدمان گیاهان را فراموش نکنید. بهترین انتخاب برای فضای آشپزخانه گیاهانی با شرایط نگهداری آب زیاد و منظم است. اگر در آشپزخانه خود فضای خالی و بزرگ دارید، گیاهان فیکوس، لیراتا گیاهان مناسبی است و یا گیاهان کوچک ساکولنت ها، پوتوس هم گزینه ی خوبی برای فضاهای کوچکتر است. پیشنهاد دیگر برای آشپزخانه گلدان هایی با برگ های خوراکی مثل ریحان، گشنیز که علاوه بر زیبایی قابل استفاده خوراکی هم هست.

چیدمان گیاهان برای اتاق کار یا مطالعه

وجود گیاهان طبیعی در اتاق کار باعث بالا رفتن قدرت خلاقیت و کاهش خستگی می شود. اگر اتاقی دارید که اتاق کار یا مطالعه ی شماست نباید شلوغ و یا چیزهای غیر ضروری زیادی باشد که تمرکز حواس شما را به هم بریزد پس باید به سراغ گیاهانی با ظاهر زیبا و ساده و گیاهان با رشد آرام بروید. سانسوریا با نماد ثروت و موفقیت و خاصیت تصفیه کنندگی هوا انتخابی عالی برای این فضاهاست.

اصول مراقبت از گیاهان در منزل

هر گیاهی برای زیبا و سالم ماندن شرایط خاص خود را دارد و باید با دانش و کسب اطلاعات درمورد آن، گیاهان متناسب با فضای مورد استفاده را انتخاب کرده و اصول نگهداری از آن را رعایت کنید که در این قسمت اصول کلی را برای چيدمان گیاهان در منزل مطرح می کنیم.

چیدمان گیاهان با گلدان سفید

نور مناسب

اگر گیاهان شما با مشکل روبرو می شدند از گیاهان مقاوم با نیاز به مراقبت کمتری استفاده کنید. گیاهانی مثل ساکولنت های مقاوم، سانسوریا، زامفولیا، پوتوس، پیچک، کاکتوس ها سازگار با هرشرایط نوری برای استفاده و چيدمان گیاهان در هر فضایی مناسب اند. و باتوجه به نیاز گیاهان به نور مستقیم و یا غیر مستقیم نزدیک پنجره جای مناسبی برای نگهداری است.

پنجره ی رو به شمال برای گیاهانی مثل اسپاتی فیلوم، قاشقی ها و نخل کنتیا مناسب است. در فاصله ی 30 تا 60 سانتیمتری پنجره های غربی و یا جنوبی برای گیاهانی مثل ارالیا و بگونیا با شرایط نوری متوسط و غیر مستقیم مناسب است.

گیاهانی مثل ساکولنت ها با نورمصنوعی هم رشد خوبی دارند.

مناسب ترین دما برای گیاهان منزل

به طور کلی گیاهان را درجایی با دمای متغیر و پرنوسان قرار ندهید. دمای 16 تا 24 برای بیشتر گیاهان، دمای مناسبی است.

البته گل و گیاهانی مانند گل لاله، پامچال و ارالیا به هوای خنک تر مثل 10 تا 16 و گیاهان کالا یوم، شمعدانی به دمای بالاتر 21 تا 27 درجه علاقه مندند.

رطوبت مناسب جهت نگهداری و چیدمان گیاهان در منزل

دقت داشته باشید که بعضی از قسمت‌ها در منزل خشک تر و بعضی از قسمت ها مرطوب تر هستند و باتوجه به نوع نیاز گیاه خود به رطوبت، مکان متناسب با گیاه را درنظر بگیرید.

چیدمان گیاهان با باکس دیواری

روش هایی برای افزایش رطوبت در محل زندگی

استفاده از بخور سرد و یا قرار دادن ظرف آب روی بخاری یا شوفاژ

غبارپاشی و اسپری گیاهان با آب

کنار هم چیدن گلدان ها با شرایط نگهداری یکسان باعث پراکندگی رطوبت بین گیاهان می شود. البته نکته ای که در این مورد وجود دارد اینکه درصورت چیدن گلدان ها کنار هم در هر چند مدت هوای تازه بدهید تا از قارچ ها و عارضه بین آنها پیشگیری شود.

نکات:

قبل از خرید گل و گیاه دانش و اطلاعات درباره ی شناسایی نیاز گیاهان توسط کارت راهنمایی گیاه، سرچ اینترنتی و یا گرفتن اطلاعات از فروشنده را کسب کنید.

گیاهان آفت زده و بیمار را به سرعت درمان کنید تا باعث مرگ گیاه نشود.

سوالات متداول

به طور کلی مناسب ترین دما برای چیدمان گیاهان در منزل چند درجه می باشد؟

دمای 16 تا 24 درجه سانتیگراد برای بیشتر گیاهان دمای مناسبی است.

روش های برای افزایش رطوبت در چیدمان گیاهان در منزل چیست؟

استفاده از بخور سرد، غبارپاشی و اسپری گیاهان با آب، ایجاد فاصله در کنار هم چیدن گل ها با شرایط نگهداری یکسان

مناسب ترین گیاه برای اتاق کار و مطالعه چیست؟

گیاه سانسوریا با نماد ثروت و موفقیت انتخابی عالی برای اتاق کار و مطالعه است.

سخن آخر

گل و گیاه همیشه و همه جا جایگاه ویژه ی خود را دارد و برای هر دیزاین و مراسمی کاربرد دارد. علاوه بر زیبایی باعث آرامش، کاهش استرس و نوازش دهنده ی روح و روان است. نکته ای که وجود دارد باید در انتخاب اینکه چه گیاهی را متناسب با چه فضایی استفاده کنید بسیار مهم و ضروری است چون در این صورت هم به رشد و سلامت گیاه آسیبی نرسیده و هم باعث زیبایی و استفاده از فواید آن برای آن مکان و فضا خواهد شد.

در مقاله ی ایده هایی جهت چیدمان گیاهان در منزل یادآور نکاتی برای انتخابی یهتر شده ایم که امیدواریم مورد استفاده و انتخابی بهتر برای شما عزیزان و همراهان آکادمی گل آرایی علی ولی قرار بگیرد. منتظر ایده ها و نظرات ارزشمند شما هستیم.

5/5 - (1 امتیاز)

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *