دسته‌ها
معرفی آموزش

گیاه سانسوریا، بهترین گزینه برای انتخاب گیاه آپارتمانی

سپاس از انتخاب شما کاربران عزیز برای مطالعه ی این مطلب از معرفی یک گیاه دیگر در وبلاگ آکادمی علی ولی، در این مقاله با معرفی گیاه سانسوریا، گیاهی زیبا و جذاب همراه ما باشید.

گیاه سانسوریا، گیاهی همیشه سبز، محبوب، زیبا و بادوام است. نام دیگر این گیاه بسیار زیبا به دلیل مدل تیز و خاص برگ های آن، گیاه شمشیری یا نیزه ای است و انواع زیادی است. از خانواده ی سوسنیان (لیلیاسه) و خاستگاه اصلی این گیاه آفریقا و آسیا می باشد. نام انگلیسی سانسوریا sansevieria و نام علمی آن sansevieria trifasciata است. این گیاه زینتی به دلیل زیبایی و جذابیت و البته تصفیه کننده بودن هوا، نگهداری آسان، رشد طولی و مقاومت بالا طرفداران بسیار زیادی دارد و یکی از بهترین و مناسب ترین گیاهان آپارتمانی و در صدر جدول گیاهان مناسب آپارتمان می درخشد.

در مورد شکل ظاهری، برگ هایی به رنگ سبز تیره دارد که رگه هایی نواری شکل به رنگ خاکستری دارد و در نوع ابلق در متن آن سبز است و در کناره و لبه های آن رنگ زرد می باشد. گیاه سانسوریا علاوه بر خواص زیادی که دارد، ذرات آلوده ی هوا را به خود جذب می کند و آن را به ذرات بی خطر مبدل می کند. گیاه سانسوریا در گلدان های کوچک بدليل فشردگی ریزوم ها و نزدیک بودن ساقه های آن رشد خوب و سریع و مناسب و خوب دارند. ارتفاع سانسوریا 45 سانتیمتر تا حدود یک متر می‌رسد.

گل سانسوریا

انواع گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا انواع و گونه های زیادی دارد که هرکدام زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد.

سانسوریا ابلق

این نوع سانسوریا برگ هایی به رنگ سبز تیره دارد و دور تا دور آن در لبه ها نوار طلایی رنگ زیبا دارد.

سانسوریا پاکوتاه

این نوع کوتاه ترین نوع می باشد. رنگ برگ های آن سبز براق و درخشان با رگه های سبز تیره در سطح است سلام.

سانسوریا لوله ای

این نوع از گیاه سانسوریا بدلیل گرد بودن ساقه و شباهت آن با بامبو خاص ترین نوع است.

سانسوریا مهتابی یا ماری

این نوع از گیاه سانسوریا برگ هایی به شکل عمودی و پهن دارد. رنگ آن سبز خاکستری با نوارهایی به رنگ نقره ای می باشد.

سانسوریا رنگی

این نوع زینتی و زیباست و ریزوم هایی از خانواده لاله دارد.

گلدان گیاه سانسوریا

خواص گیاه سانسوریا چیست؟

اکسیژن سازی

از فواید اصلی این گیاه تأثیر بالای آن در پاکسازی و تصفیه هوای محیط است. و یک گزینه ی بسیار عالی و ایده آل برای انتخاب در محل زندگی و کار و همچنین کارخانه ها، دفاتر چاپ، رنگ فروشی ها و… می باشد. گیاه سانسوریا باعث تصفیه ی گازهای سمی و آلوده مثل فرمالدهید و یاتولوین می شود. بدلیل مبدل کردن دی اکسید کربن به اکسیژن، سانسوریا اکسیژن سازی فوق العاده بالایی دارد.

درمان آلرژی و سندروم ساختمان (SBS) و آلرژی و حساسیت

بدلیل اینکه سم های موجود را جذب کرده و به اکسیژن مبدل می کند. رطوبت را در هوا افزایش و سموم و هوای آلوده را کاهش می دهد. افرادی که آلرژی و حساسیت دارند با نگهداری از گیاه سانسوریا می توانند براحتی علائم بیماری خود را کاهش و درمان کنند. بیماری سندرم ساختمان SBS یک بیماری نادر و کمیاب است علائم آن در یک مکان خاص در فرد بروز می کند.

به این صورت که بیمار وقتی در یک محیط قرار می گیرد به صورت ضعیف یا شدید علائمی مانند سوزش در ناحیه ی گلو و بینی و گوش، سرفه، خارش‌، حالت تهوع و یا سرگیجه، گاهاً عدم تمرکز و گرفتگی عضلانی را تجربه می کنند و بعد از ترک کردن آن محیط خوب می شوند. در این نوع سندرم و یا آلرژی فرد بیماری ندارد و این علائم مربوط به عدم تصفیه مناسب هوا و کیفیت پایین هوا، مواد شیمیایی موجود در نوع وسایل و لوازم داخلی، باکتری‌ها و فضای داخل آن ساختمان است. وجود گیاه سانسوریا باعث از بین بردن تمام این موارد و درمان این سندرم می باشد.

فنگ شویی و جریان انرژی

قرار گرفتن گیاه سانسوریا در نقطه ای خاص در منزل یا محل کار مثل گوشه های شرق، جنوب و جنوب شرقی باعث جریان انرژی مثبت و فنگ شویی می شود و مانند یک محافظ قوی دربرابر انرژی های منفی عمل می کند.

سانسوریا با گلدان طوسی

نيازها و شرایط نگهداری گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا مانند تمام گیاهان آپارتمانی زینتی و زنده برای سلامت و رشد خوب و مناسب و همچنین حفظ زیبایی خود به رعایت اصول و نگهداری نیاز دارند.

میزان آبیاری مورد نیاز

گیاه سانسوریا ساقه های گوشتی و آبداری دارد که همین باعث شده به آب نیاز کمی داشته باشد. آبیاری زیاد باعث زخم و لکه های قهوه ای می شود. در فصل تابستان در هفته یکبار و در فصل زمستان در هر ده روز تا دو هفته یک مرتبه به آن آب بدهید. از اسپری کردن و غبارپاشی آب روی برگ ها خودداری کنید.

خاک مناسب برای گیاه سانسوریا

بهترین و مناسب ترین نوع خاک برای گیاه سانسوریا خاکی سنگین و لوم به معنای ترکیب کردن شن، ماسه، خاک رس و مواد آلی و برگ یا کود دامی پوسیده به مقدار کم است. خاک کمپوست هم انتخاب مناسبی است. گیاه سانسوریا از آن دسته گیاهانی است که در خاک های سنگین رشد بهتر و ایده آل تری دارد و سریع تر جوانه می زند.

نور مناسب و کافی

گیاه سانسوریا نباید در معرض نور مستقیم قرار بگیرد. نور مستقیم خورشید آفتاب سوختگی و پوسیدگی آن را آن را به به نور کامل و غیرمستقیم علاقه دارد اما در سایه و آپارتمان هم برای آن مشکلی پیش نمی‌آید نور خیلی کم باعث کمرنگ شدن طرح‌های روی برگ و رنگ پریدگی می‌شود مناسب ترین دما برای گیاه سانسوریا گیاه سانسوریا در برابر طیف بالایی از زمان مقابل و با تحمل بالا است اما بهترین و مناسبترین رشد را در دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد دارد.

روش تشخیص سمی بودن یا نبودن گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا درجه خیلی پایینی از مسمومیت را برای انسان دارد و فقط در مواردی می‌تواند سمی می باشد که بلعیده شود. در صورت بروز مسمومیت می تواند باعث علائم کوتاه مدتی مثل در دهان، بزاق و حالت تهوع باشد و گاهی در موارد کمیاب و نادر موجب حساسیت پوستی خواهد شد.

سانسوریا در پذیرایی منزل

روش های تکثیر گیاه سانسوریا به چه صورت است؟

اگر خواهان تکثیر و افزایش گیاه سانسوریا هستید، روش های متفاوتی وجود دارد ولی بهترین و راحت ترین و بهش تکثیر از طریق پاجوش می‌باشد.

تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش

روش استفاده کردن از پاجوشهای گیاه مادر می باشد که زمان کوتاه تری هم نیاز دارد بهترین زمان تکثیر و مقاومت گیاه در مورد جابجا کردن آن در آخر فصل بهار تا اواسط فصل تابستان می‌باشد. برای روش پاجوش شما باید پاجوش هایی با طول حدود ۲۰ سانتی متر از ریشه گیاه مادر با دقت برش بزنید و به گلدان جدید با ترکیب خاک مناسب مناسب گیاه سانسوریا منتقل کنید. بهترین کار برای تکثیر با کیفیت تر این است که در یک گلدان* چند پاجوش کاشته شود.

تکثیر گیاه سانسوریا از روش قلمه

یکی دیگر از راههای تکثیر و افزایش گیاه قلمه زدن می باشد. برای این کار باید یک برگ سالم را از گیاه جدا کنید و برگ را به تکه های ۷ تا ۱۰ سانتیمتر برش بزنید تا نیمی از ارتفاع در بستر خاک کاشته شود. بستر خاک و هوای اطراف قلم‌ها باید به طور مداوم مرطوب و گلدان باید در دمای ۲۱ تا ۲۳ درجه نگه داشته شود و یا گلدان را با نایلون پوشش دهید . برای ریشه دار کردن قلمه ها به ۳ تا ۴ هفته زمان نیاز است و رشد برگ جدید هم ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد. اگر خواهان رشد سریع تر هستید با مشورت برای مقدار مصرف از هورمونهای ریشه زایی استفاده کنید.

تکثیر گیاه سانسوریا از روش ریزوم ها

روش دیگر برای تکثیر خصوص نوع ابلق آن تکثیر از روش ریزوم ها می باشد.

بیماری های گیاه سانسوریا و درمان آن ها

اگر متوجه خم شدن و صاف بودن برگهای گیاه خود شدید ممکن است به دلیل آبیاری زیاد و یا سرمازدگی باشد.

دلیل عدم رشد گیاه سانسوریا از از نوع پاکوتاه امکان دارد به دلیل سرمای زیاد با یخ زدگی گیاه باشد.

اگر چروک شدن برگ ها را مشاهده کردید ممکن است به دلیل نور مستقیم زیاد و یا آب کم باشد برای درمان به بررسی نور گیاه و میزان آب بپردازید.

چنانچه متوجه شل شدن برگهای گیاه سانسوریا شدید دلیل آن احتمالا آب دادن زیاد و یا باتلاقی شدن خاک گیاه می باشد بنابراین زمانی که خاک آن خشک شد به آن آب بدهید.

زمانی که برگهای گیاه سانسوریا به شکل لوله شد می‌تواند به دلیل تغییر دمای آن باشد. این گیاه به گرما یا سرمای زیاد علاقه ندارد به تغییرات دمای واکنش نشان می دهد و برگ های خود را به صورت لوله در می‌آورد و دلایل دیگر لوله شدن برگ ها می تواند نور خیلی زیاد آفت و بیماری و آب دادن نامناسب باشد.

و در آخر دلیل باریک شدن برگهای گیاه می‌تواند نور خیلی زیاد و نامناسب و آب دادن نامناسب و تغییرات دما مثل گرم یا سرد شدن زیاد هوا باشد.

سوالات متداول

مناسب ترین و بهترین دما برای گیاه سانسوریا چند درجه می باشد؟

گیاه سانسوریا گیاه مقاوم با تحمل بالاست ولی بهترین و مناسب ترین دما 20 تا 30 درجه می باشد.

بهترین روش برای تکثیر گیاه سانسوریا چه روشی است؟

سه روش برای تکثیر وجود دارد ولی بهترین و راحت ترین روش تکثیر از طریق پاجوش می باشد.

خم شدن یا صاف نبودن برگ های سانسوریا به چه دلیل می باشد؟

ممکن است بدلیل آبیاری زیاد و یا سرمازدگی باشد.

سخن آخر

گیاه سانسوریا یک گیاه سبز، زینتی و بادوام از خانواده ی سوسنیان است. نام دیگر آن گیاه شمشیری یا نیزه ای می باشد و انواع متفاوتی دارد. بدلیل زیبایی و اکسیژن سازی هوا طرفداران زیادی دارد و در صدر جدول گیاهان آپارتمانی می درخشد. در این مقاله به معرفی و شرایط نگهداری آن پرداختیم. در صورت اینکه نظر یا مطلبی در این مورد داشتید با ما و خوانندگان عزیز اشتراک گذاری کنید.

همچنین برای حمایت از محتوای خوب، این محتوا رو در شبکه های اجتماعی خودتون به اشتراک بذارین💙

5/5 - (1 امتیاز)

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *