دسته‌ها
آموزش

راهکارهایی جهت بهتر خشک کردن گل های طبیعی

تا حالا شده که یک دسته گل یا باکس گل و یا حتی یک شاخه‌ گل را به عنوان هدیه از فردی عزیز و مورد علاقه گرفته باشید که خیلی برای شما خاص و مهم بوده و یا همچنین گل های مناسبت های مهم زندگی مثل دسته گل خواستگاری، نامزدی، عروسی و مناسبات مهم دیگری که خواهان نگهداری بیشتر و ماندگار کردن به همان شکل اول بدون تغییر رنگ آن باشید؟ در این مقاله از وبلاگ آکادمی علی ولی قصد داریم راه های خشک کردن گل طبیعی را به شما آموزش دهیم.

خشک کردن گل های طبیعی به روش های درست این کار را برای شما انجام خواهد داد. گل های طبیعی خشک زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد و کاربردهای زیادی در گل آرایی دارد که می توانید در مقاله ی همه چیز در مورد گل آرایی گل خشک مطالعه کنید و همچنین شما می توانید با خشک کردن گل های طبیعی با روش‌های درست و اصولی بدون تغییر رنگ و شکل آن‌ها را به آثار هنری و دکوری های زیبا و خاصی تبدیل کنید و همچنین با استفاده از روش جدید و جذاب رزین کردن با گل های طبیعی خشک شده می توانید گل هایی که برايتان مهم و خاطره انگیز است را برای همیشه ماندگار کنید.

گل های طبیعی خشک

راه های خشک کردن گل های طبیعی

در این قسمت چند راهکار و مواد مناسب برای خشک کردن گل ها را معرفی می کنیم.

آویزان کردن گل ها

یکی از قدیمی ترین و ساده ترین راهکارها آویز کردن گل ها به صورت دسته یا شاخه است. برای این روش قسمت انتهای گل ها را با یک نوار ببندید و با یک بند یا طناب در ارتفاع و دور از دسترس و با تهویه ی مناسب و کاملاً خشک آویز کنید. برای این روش دو هفته زمان نیاز است.

در این مرحله زمان انتقال گل ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند چون منجر به آسیب و شکسته شدن گلبرگ ها می شود. بعد از خشک شدن می توانید آن‌ها را در یک باکس شیشه ای زیبا قرار دهید که علاوه بر زیبا شدن و جنبه ی تزئینی باعث جلوگیری از آسیب و محافظت از آن هم می شود.

آویزان کردن گل های طبیعی برای خشک کردن

خشک کردن گل های طبیعی با کتاب

شاخه های گل خود را می توانید بین روزنامه و یا کاغذ های بدون رنگ بپیچید و آن را بین يک کتاب بزرگ و قطور قرار دهید و از یک شیء سنگین برای روی کتاب کمک بگیرید. بعد از 10 تا 12 روز گل شما خشک خواهد شد. این یک روش ساده است که گل ها را پرس و در کمترین حجم خشک می کند.

این روش برای انواع برگ ها، گل های بنفشه، مینیاتوری، داوودی و ژریرا مناسب می باشد. برای گل آرایی و زیباتر کردن گل های خشک با این روش می توانید با گذاشتن آنها در یک قاب و یا به صورت قاب دیوارکوب آن را دوچندان کنید و به عنوان یک آثار هنری خاطره انگیز استفاده کنید.

استفاده از مایکرووِیو برای خشک کردن گل طبیعی

یکی دیگر از روش‌های خشک کردن گل های طبیعی استفاده از مایکروویو می باشد. این روش نیاز به زمان طولانی ندارد. جهت استفاده از این راهکار به وسایلی مثل دستمال کاغذی، کاغذ خشک کن و ظرف سنگین نیاز دارید. به این صورت که سه چهار لایه یا بیشتر دستمال کاغذی را روی سینی مایکروویو پهن کرده و کاغذ خشک کن را روی دستمال ها قرار دهید. گل ها را صاف و با دقت روی کاغذ بگذارید. دقت داشته باشید که گل ها با هم تماس نداشته باشند. و بعد روی گل ها را یک کاغذ دیگر قرار داده و روی آن را هم با چند دستمال کاغذی دیگر کاملاً بپوشانید.

سینی یا ظرف خود را خیلی آرام در درون مایکروویو قرار دهید و روی آن را با در و یا یک ظرف دیگر بپوشانید تا کاملاً صاف باشند. با درجه حرارت متوسط 3 تا 4 دقیقه یا کمتر با توجه به نوع گل ها قرار دهید. هر دقیقه چک کنید تا اگر گل ها حرکت داشته اند آنها را دوباره سرجای خود قرار دهید. بعد از خشک شدن چند دقیقه زمان دهید تا گل ها داخل مایکروویو خاموش بمانند.

استفاده از اتو!

در روش خشک کردن گل های طبیعی با اتو مانند روش استفاده از کتاب، گل ها به صورت تخت و صاف و پرس خشک می شوند. توجه داشته باشید که در این روش باید گل ها را بین چند دستمال کاغذی بگذارید و اتو را روی دستمال ها قرار دهید. اتو را مستقیماً روی گل نگذارید تا به آن ها آسیبی نرسد.

گل خشک

مواد مورد استفاده جهت خشک کردن گل های طبیعی

ژل سیلیکا، شن های ساحل دریا، براز، زاج، آرد ذرت، نمک و اسید بوریک می باشد. توجه داشته باشید که هریک از مواد شیمیایی که جهت خشک کردن گل های طبیعی استفاده می شود دوباره هم قابل استفاده هستند.

ژل سیلیکا

یک نوع ماده شیمیایی به رنگ آبی آسمانی می باشد و درصورتی که رطوبت را به خود جذب کند تغییر رنگ داده و به رنگ صورتی در می آید. این روش برای گل های فشرده و محکم مثل گل های رز بهترین نتیجه را دارد.

روش استفاده از ژل سیلیکا به این صورت است که گل های خود را در یک ظرف پر از ژل سیلیکا فرو ببرید و بعد از گذشت مدت زمانی متوجه تغییر رنگ ژل به صورتی که در نتيجه ی جذب رطوبت گل ها و خشک شدن آنها می باشد خواهید شد. این روش برای گل های حساس مثل آنتریوم، لیلیوم و مانند اینها استفاده می شود تغییر در شکل ظاهری آنها ايجاد نشود. دقت داشته باشید که دانه های این ژل یک مقدار درشت می باشد که بهتر است با آسیاب خرد شود و تمام دانه های درشت در بین گل ها نرود.

شن های ساحل دریا

گل های رز خشک

روش دیگر خشک کردن گل های طبیعی با حفظ شکل و رنگ استفاده از شن های ساحل دریا است. در ابتدا شن ها کاملاً تمیز شسته شده و دقت کنید که دانه ی درشتی بین آنها نباشد. و سپس گل ها را بین آنها قرار دهید.

براز

براز یکی از سبک ترین و بهترین ماده شیمیایی برای خشک کردن گل های طبیعی و انجام امور هنری می باشد. طرز استفاده از این روش به این صورت است که مقداری براز درون ظرفی ریخته و به آرامی گل ها را روی آن قرار دهید و از براز روی گل ها هم بپاشید. به طوری که روی تمام گلبرگ ها از مواد پوشانده شود. اگر حس کردید که کمی حالت چسبندگی دارد یک مقدار خیلی کم با آرد ذرت مخلوط کنید تا از چسبنده بودن آن جلوگیری کنید.

استفاده از موم برای خشک کردن گل های طبیعی

استفاده از موم برای خشک کردن گل های طبیعی یکی از سخت ترین روش هاست اما نسبت به دیگر راهکارها ماندگاری بالاتری دارد. دونوع موم برای خشک کردن گل های طبیعی موجود است. یکی موم پارافين و دیگری موم سویا که این موم به دو دلیل سازگاری بیشتری با محیط زیست و دردسترس بودن محبوب ترو مورد استفاده بیشتر است. بهترین زمان استفاده از این روش غنچه بودن گل ها جهت حفظ شکوفه های گل است.

اسپری تافت مو

برای استفاده از این روش گل های غنچه را با یک بند به صورت دسته ببندید روی آن ها را تافت بزنید و به صورت سروته در مدت زمان چهار هفته در یک جای تاريک و خشک به صورت آویزان نگه دارید.

سوالات متداول

از چه مواد شیمیایی برای خشک کردن گل ها ی طبیعی استفاده می شود؟

شن های ساحل دریا، ژل سیلیکا، نمک، براز، زاج، آرد ذرت و اسید بوریک

از چه نوع موم هایی می توان برای خشک کردن گل های طبیعی استفاده کرد؟

موم پارافین و موم سویا

سخن آخر

گل های خشک هم زیبایی و جذابیت خود را دارند و باعث می شوند که شما هدیه و لحظات خوب خود را فراموش نکنید و بتوانید از گل هایی که خوب خشک شده اند در کارهای هنری استفاده کنید و آثار هنری زیبایی را خلق کنید تا به صورت خاص و زیبا خاطرات خوب و به یادماندنی خود را حفظ کنید. امید است که موضوع راهکارهای خشک کردن گل های طبیعی مورد توجه و استفاده ی شما غزیزان قرار بگیرد. منتظر ایده ها و نظرات شما عزیزان و هنرمندان هستیم.

3.1/5 - (7 امتیاز)

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

6 دیدگاه دربارهٔ «راهکارهایی جهت بهتر خشک کردن گل های طبیعی»

سلام و درود. باعث خوشحالی ماست. ممنون از شما

پاسخ

من با تافت انجام دادم واقعا خوب درمیاد
ولی هیچ چیزی گل تازه نمیشه
توضیحات عالی بود

سلام و احترام. بله درسته ولی گل خشک هم زیبایی خودش رو داره

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *