دسته‌ها
آموزش

گیاه هورتانسیا یا ادریسی، نماد تشکر، زیبایی و رحمت

Hydrangea macrophylla از خانواده هیدرانجیاسه می باشد. این گیاه بومی متعلق به چین و ژاپن و بیشتر در جزایر هورنشو در ژاپن می باشد. گیاه هورتانسیا (ادریسی) یکی از انواع گیاهان درخچه ای و گلخانه ای با رشد سریع است و اکثرا نزدیک عید نوروز و بهار این گیاه بسیار زیاد می باشد و برای دکوراسیون و در آپارتمان و محیط کار و زندگی یکی از شکیل ترین و جدید ترین گل ها می باشد.

هورتانسیا نام اصلی این گیاه می باشد اما بسیاری هم با نام ادریسی می شناسند. برگها و میزان گلدهی این گیاه معیار زیبای آن می باشد، به صورت گرد و خوشه ای و کاسبرگ های آن بسیار جذاب و مورد توجه است و دارای رنگ های صورتی، سفید، بنفش و آبی است. رنگ آبی بدلیل خاک های قلیایی با جذب بالای آلومینیوم و خاک هایی بدون آلومینیوم رنگ گل های صورتی می شود.

یک نمونه گیاه هورتانسیا

معنا و نماد گیاه هورتانسیا (ادریسی)

این گل معنای کوتاه اما بسیار زیبا و تأثیرگذاری دارد. گل هورتانسیا نماد و نشانگر رحمت و برکت، زیبایی و شکوه، تشکر و قدردانی و همچنین به جهت تعداد بالای گلهای موجود در ساقه ی هورتانسیا (ادریسی) نماد ثروت و صمیمیت هم می باشد. این گل برای هدیه دادن بسیار جذاب و خاص است.

انواع و اقسام گیاه هورتانسیا (ادریسی)

این گیاه گلدار زیبا و جذاب مانند دیگر گل ها دارای تنوع و رنگبندی است که در زیر به آنها پرداخته شده است.

لطیف

 این نوع از گل هورتانسیا (ادریسی) از آمریکای شمالی می باشد و بیشتر هم در رنگ های ملایم صورتی (روشن) و سفید است.

پانکیل

این نوع  از گل آرایی تنها نوع آن است که به صورت درخچه قابل رشد و پرورش می باشد. و همچنین با نور آفتاب زیاد مشکلی ندارد و دوست یکدیگر هستند.

برگ درشت

نوع برگ درشت گل هورتانسیا (ادریسی) در ایران موجودی بیشتری دارد. رنگبندی با تنوع بالاتری هم دارد (مثل رنگهای صورتی از نوع پررنگ مثل سرخابی و کمرنگ، آبی پررنگ و کمرنگ وهمچنین قرمز).

قابل ذکر است که اکثر گل های این گیاه بر روی جوانه هایی که از سال قبل دارد، می روید.

برگ بلوطی

این نوع از گیاه ادریسی مربوط به قسمت جنوب شرق آسیا است و برعکس نوع پانکیل با آفتاب و نور رابطه ی خوبی ندارد و بیشتر مناسب برای مکان های تاریک و سایه است. شکل ظاهری مخروطی شکل هم دارد که گلبرگ های آن در فصل پاییز تغییر رنگ دارد و مایل به قرمز و بنفش می‌شود.

گل هورتانسیا سفید

دمای مورد نیاز برای هورتانسیا

مهمترین شرایط برای این گل زیبا سایه-آفتاب است و با روزهای گرم و نورآفتاب مشکلی ندارد. بهترین و مناسبترین درجه حرارت جهت رشد جوانه ها 15 درجه سانتی‌گراد می باشد. در فصل تابستان باید درسایه نگه داشته شود و در روزهای سرد و غیر فصل تابستان درصورتی که دمای محیط را بالا ببرید می توانید از آسیب گیاه هورتانسیا (ادریسی) جلوگیری کنید. تشکیل جوانه ها در درجه حرارت بالاتر از 20 و پایین تر از 12 کاهش می یابد.

آبیاری گل هورتانسیا

همیشه باید خاک مرطوب باشد. جهت آبیاری هم به آب بسیاری نیاز دارد. و می توانید در روزهای تابستان هم آن ها را در سایه نگه دارید تا رطوبت خاک حفظ شود زیرا خشکی خاک باعث از بین رفتن می شود. درصورت وجود گل در آفتاب آب پاشی به صورت اسپری انجام دهید.

کود و خاک گل ادریسی

گیاه هورتانسیا (ادریسی) تمامی موارد معدنی و آلی را نیاز دارد که در بین آنها آهن و یون های فلزی بسیار مهم می باشد. دقت و توجه داشته باشید که تمام مواد را خیلی خوب در خاک تأمین کنید تا گل های زیباتر و شاداب تری داشته باشید.

بهترین زمان کاشت گل هورتانسیا

بهتر است که زمان کاشت گل هورتانسیا (ادریسی) در دمای معتدل فصل بهار و پاییز باشد. کاشت در تابستان در هر مکانی که خاک مناسب و مرطوب باشد و در ساعاتی که هوا گرم تر است و سایه دارد قابل کاشت و خیلی خوب رشد می کند. ترجیح این گل آفتاب صبح و سایه ی عصر است و البته برخی از گونه های آن هستند که درمقابل نور و سرما مقاومت بیشتری دارند.

نحوه ی تکثیر و کاشت این گیاه گلدار

با بذر قابل تکثیر است اما بیشتر به صورت قلمه ای است. به این صورت که قلمه های ساقه در گلخانه ریشه دار می شود و به خارج از گلخانه انتقال داده می شود. درماههای بهار قلمه از پایه های مادری و یا ساقه های جوان که هنوز چوبی نیستند. قلمه ها از قسمت انتهای ساقه های جوان که هنوز چوبی نيستند. قلمه ها از قسمت انتهای ساقه های جوان که هنوز چوبی نیستند از قسمت انتهای ساقه ها با طول 10_15 سانتیمتر و با قطری درحدود یک سانتیمتر می باشد.

گل های هورتانسیا یا ادریسی

آفات مربوط به گیاه هورتانسیا (ادریسی)

بحث آفات یکی از مهم‌ترین موضوعات مرتبط با گل هورتانسیا، این گل خاص و جذاب می باشد که کسانی که به این گل ها و نگهداری و پرورش آن‌ها علاقه مند هستند باید اطلاعات لازم را داشته باشند.

وجود کنه ها

کنه ها یکی از مهم‌ترین آفات و بیماری برای گل هورتانسیا است که با استفاده از سموم می توان برای از بین بردن آنها اقدام کرد.

ویروس ها

وجود بعضی از ویروس هایی که در هوا و آب موجود می باشند می توانند باعث تأثیر منفی روی رنگبندی گل های هورتانسیا شود و یک رنگبندی غیرعادی را برای گل ها به همراه داشته باشند.

بیماری سفیدک

وجود بیماری سفیدک برای گل های هورتانسیا در فصل پاییز و زمستان می باشد که می توان با گرم نگه داشتن و بالا بردن دمای محیط گلخانه یا منزل و افزایش تهویه از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد و همچنین برای مبارزه با آن از کاراتان استفاده کرد.

پوسیده شدن جوانه ها

این بیماری در فصل پاییز اتفاق می افتد و از طریق یک قارچ با نام بوتریتیس ايجاد می شود. این قارچ باعث آلودگی جوانه ها می شود و باعث از بین رفتن برگ های گل هورتانسیا (ادریسی) می شود.

هرس کردن گل های هورتانسیا

در گیاه توپی هورتانسیا به هرس شدن نیازی نیست و تنها کاری که نیاز و کافی است اینکه شاخه های مرده وخشک را جدا کنید تا باعث جان دوباره در گیاه شود.

نکات

جوانه های گل و برگ گل هورتانسیا سمی است. به همین خاطر جهت کار با این گیاه از دستکش استفاده کنید.

اگر حیوان خانگی دارید بدانید که گل هورتانسیا که یک از گیاهان آپارتمانی سمی هست برای حیوانات خانگی مضر و خطرناک است.

سوالات متداول

اصلی ترین دلیل زرد شدن برگ های گیاه گلدار هورتانسیا (ادریسی) چیست؟

مهم ترین دلیل زرد شدن برگهای این گیاه میتواند کمبود آهن باشد. درصورت اینکه این اتفاق افتاد به خاک آن آهن اضافه کنید.

مناسب ترین دما برای گیاه هورتانسیا چند درجه می باشد؟

بهترین و مناسب ترین دما برای این گیاه 15 درجه سانتیگراد می باشد. به طور کلی تشکیل جوانه ها در درجه حرارت بالاتر از 20 و پایین تر از 12 کاهش می یابد.

بهترین زمان کاشت گیاه گلدار هورتانسیا چه فصل هایی می باشد؟

بهترین زمان برای کاشت و پرورش این گیاه جذاب دمای معتدل فصل های پاییز و بهار می باشد.

آیا گیاه هورتانسیا مناسب هدیه دادن هم می باشد؟

بله این درختچه و گیاه گلدار به دلیل شکیل بودن و زیبایی خاص و منحصر به فرد خود در گلدان های بزرگ گزینه ی بسیار عالی و مناسب برای هدیه می باشد.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی یک گیاه درختچه ای جذاب و خاص و زیبا به نام گیاه هورتانسیا که بعضی آن را با نام ادریسی می شناسند پرداخته شد. این گیاه بومی متعلق به کشورهای چین و ژاپن می باشد و به دلیل جذابیت و زیبایی خاصی که دارد به صورت گلدانهای بزرگ برای دکوراسیون و دیزاین محل کار و زندگی و همچنین به عنوان گزینه ی مناسبی برای هدیه استفاده می شود. این گیاه در فصل بهار و عید نوروز بیشتر دیده می شود. خوشحال می شویم که شما کاربر عزیز هم نظرات خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

4.4/5 - (10 امتیاز)

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

4 دیدگاه دربارهٔ «گیاه هورتانسیا یا ادریسی، نماد تشکر، زیبایی و رحمت»

سلام و احترام. سپاس از اظهار لطف شما. تلاش ما مفید واقع شدن اطلاعاته

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *