دسته‌ها
معرفی آموزش

آشنایی با 3 نوع گل شیپوری + روش های نگهداری و تکثیر

در این مقاله از وبلاگ آکادمی علی ولی گل شیپوری زیبا را برای شما همراهان عزيز معرفی و به آشنایی بیشتر و نحوه ی مراقبت و تکثیر آن پرداخته ایم. سپاس از اینکه ما را برای مطالعه انتخاب کرده اید.

گل شیپوری معطر و جذاب با نام انگلیسی Calla lily از خانواده ی شیپوریان laraceae از آفریقای جنوبی می باشد و نماد مهمی از جمهوریت ایرلند است. گل شیپوری از گیاهان علفی و گرمسیری و برای رشد مناسب خود به هوای مرطوب نیازمند است. از نظر شکل ظاهری، گل شیپوری ساقه ندارد و برگ هایی بزرگ با طول 15 سانتی متر به اشکال نیزه‌ای، قلبی، بیضی مانند و خالدار با رنگ سبز دارد که مستقیم از ریزوم ها رشد می کنند.

گل های شیپوری زیبا و جذاب برگ های (براکته) تغییر شکل یافته به شکل شیپور، زنگوله و یا قیف می باشند که دربرگیرنده قسمت های اصطلاحاً میله و یا دکل که در آن نر و ماده است و در رنگ های سفید، زرد، نارنجی، ارغوانی، بنفش و یا ترکیبی از رنگ‌ها موجود می باشند.

گل شیپوری دمگل و ریزوم های قوی و ضخیم دارد و به طور معمول از هر ریزوم 2 تا 3 گل می روید اما در پایه های قوی آن تعداد گل دهی در هر ریزوم 8 تا 10 تا هم می باشد.

گل شیپوری گلبهی

انواع گل شیپوری چیست؟

علاوه بر شیپوری های طبیعی انواع دورگه ای هم با عنوان دورگه های رنگی (زینتی) با ارتفاع 60 سانتی متری هم وجود دارد که معمولاً در فصل تابستان گل دهی دارند و نسبت به نوع طبیعی آن ظریف تر می باشند.

اتیوپیایی (Anthiopica)

این نوع از گل شیپوری رایج‌ترین و مشهورترین و مظهر گل های شیپوری است. این نوع از شیپوری ها درصورت دما و رطوبت کافی و مناسب قابلیت گل دهی به صورت مداوم را دارند و درصورت افزایش دما به 21 درجه به بالا گل ها کم و متوقف خواهد شد. گل ها در این نوع، درشت به شکل قیف و با رنگ سفید با ارتفاع یک متر و طول برگ های آن هم تا 45 سانتیمتر می باشد.

گل شیپوری صورتی (Rehmannii)

گل دهی در این نوع از گیاهان فصل تابستان و رنگ گل ها هم به رنگ صورتی می باشد. دربرابر هوای سرد مقاومت بالایی دارد و ارتفاع آن هم تاحدود 40 سانتیمتر می‌باشد.

گل شیپوری طلایی (Zelliottiana)

این نوع از گل های شیپوری را در ‌ماه های شهریور و مهر می کارند و با رنگ زرد که به گل زرد طلایی هم معروف است و با ارتفاع 60 تا 80 سانتیمتر است و در فصل تابستان به گل می نشیند.

گل شیپوری صورتی

نیازها و نحوه مراقبت از گل شیپوری

گل شیپوری هم همانند دیگر گل ها برای نگهداری درست از آن اصولی است که باید رعایت شود که ما در اينجا یادآور شده ایم.

میزان آب مورد نیاز برای گل شیپوری

بعد از اینکه گیاه کاشته شد به آن آب بدهید و آبیاری را از مقدار کم شروع کنید. بعد از اولین جوانه برگ ها و درواقع با شروع فعالیت گیاه میزان آبیاری را افزایش دهید. در فصل زمستان آب دادن به گیاه را کاهش دهید تا خاک رطوبت کمی داشته باشد. و درصورت گرما با افزایش میزان آب خاک را مرطوب نگه دارید. توجه داشته باشید که محیط سرد و مرطوب و یا عدم رطوبت در گرما باعث آسیب جدی و پوسیدگی ریشه خواهد شد.

خاک مناسب برای گل شیپوری

گل شیپوری به خاکی زهکشی شده که کمی اسیدی باشد نیازمند است. مناسب ترین خاک برای گل شیپوری ترکیبی از دوبخش پیت ماس، سه بخش خاک باغچه و یک بخش شن می باشد. خاک انتخابی و مناسب باید طوری باشد که رطوبت را در خود نگه دارد و عمق مناسب حداقل 3 سانتی داشته باشد، زیرا در صورت عمق کم به ریشه ها فشار وارد شده و درصورت عمق زیاد هم باعث کاهش در میزان گل دهی گیاه می شود.

نور کافی و مناسب برای گل شیپوری

گیاه گل شیپوری برای گل دادن به یک مکان پرنور و روشن نیازمند است. درصورت نگهداری به صورت گل زینتی در آپارتمان باید در مکان روشنی قرار گیرد. شدت یا کمبود نور باعث کاهش رنگ اسپات ها شده و کمبود نور باعث طویل شدن برگ و دم گل و خم شدن وزن و ظاهری نامناسب می شود.

دمای مناسب

بهترین و متعادل ترین دما برای رشد گل شیپوری در فصل بهار و تابستان 10 تا 16 درجه و در فصل زمستان 8 تا 10 درجه است. ریشه های این گل تا منفی 10 درجه مقاوم است و دمای بالای 28 درجه باعث حساسیت و توقف گل دهی و رشد می شود.

گل شیپوری سفید

نحوه تکثیر گل شیپوری

تکثیر و افزایش گل شیپوری معمولاً از دو طریق تقسیم ریزوم گیاه و کاشت بذر انجام می شود و بهترین زمان تکثیر در مناطق گرمسیری اوایل فصل بهار و در مناطق سردسیری در اواخر فصل تابستان می باشد.

درصورتی که برای تکثیر خواهان استفاده از روش کاشت بذر برای گل شیپوری هستید، باید در فصل بهار در باغچه یا گلدان بذر را در عمق کم در ماسه و پرلایت بکارید و بذر را با لایه ای نازک بپوشانید تا زمانی که (معمولاً چند هفته) گیاه جوانه بزند. بهترین دما برای نگهداری از این روش 20 درجه است. نتیجه ی این روش پایه های قوی است اما معمولاً رویش گل ها بعد از کاشت بذر مدت زمان 3 سال طول می کشد.

تقسیم ریزوم (ریشه)

این روش اصلی ترین روش تکثیر است. برای استفاده از این روش باید در زمانی که گیاه خشک شده و زمان استراحت آن می باشد ریشه ها را با احتیاط از خاک خارج کرده و شاخ و برگ های اضافی را از روی آن حذف کنید و آن ها را تمیز کنید. سپس ریزوم را به قطعاتی که حداقل دارای یک جوانه است قسمت کنید. ریزوم ها باید به مدت چند روز در مکانی که سایه است بمانند.

بعد از خشک شدن آن ها در قسمت ته آن ها گال ها (برجستگی روی ریشه) تشکیل می شوند. بستر مورد نظر برای کاشت ریزوم ها را باید مرطوب کرده و صبور باشید تا آب اضافی آن خارج شود. زمانی که گال (برجستگی روی ریشه) تشکیل شد آن را در گلدان مناسب و مورد نظر بکارید. گلدان ها باید در جای خنک باشند و بستر کاشت باید مرطوب بماند تا گیاه جوانه بزند و رشد کند.

گل های شیپوری قرمز

آفات و بیماری های گل شیپوری

  • وجود توده پنبه ای شکل روی گیاه بخاطر وجود شپشک اردالود می باشد که برای از بین بردن و درمان آن ها باید با کمی الکل این توده ها را بردارید.
  • دلیل بدشکلی ظاهر گیاه و ريزش برگ های گل شیپوری وجود آفتی به نام تریپس می باشد که برای درمان باید از حشره کش متناسب کمک بگیرید.
  • دلیل پوسیدگی در قسمت ریشه و همچنین تغییر رنگ دادن برگ های گل شیپوری به رنگ زرد بیماری قارچی (وجود قارچ فیتوفترا) می باشد که برای رفع این مشکل باید میزان آب دادن به گیاه را کاهش‌ دهید.

سوالات متداول

گل شیپوری چند نوع دارد؟

گل شیپوری افزون بر نوع طبیعی انواع دورگه ی زینتی هم دارد که بسیار ظریف و زیباست. صورتی، طلایی و اتیوپیایی که رایج ترین و مشهورترین است.

مناسب ترین و بهترین خاک برای گل شیپوری چیست؟

خاک زهکشی شده و کمی اسیدی. همچنین ترکیب دو قسمت پیت ماس، سه قسمت خاک باغچه و یک قسمت شن می باشد.

منسب ترین دما برای رشد گل شیپوری چند درجه می باشد؟

بهترین دما در فصل بهار و تابستان 10 تا 16 و در فصل زمستان 8 تا 10 درجه می باشد.

سخن آخر

گل شیپوری از آن دسته گل های زیبا و جذاب از خانواده شیپوریان است. این گل زیبا نماد مهمی از جمهوریت ایرلند می باشد. گل شیپوری بدون ساقه و به شکل شیپور، زنگوله و قیف و با برگ های نسبتا بزرگ به شکل نیزه، قلبی و یا بیضی است و به طور مستقیم از ریشه رشد می کنند. در این مقاله به طور کامل به توضیح درمورد انواع، نحوه ی مراقبت و تکثیر این گل زیبا برای شما عزیزانی که با طبع لطیف از دوستداران گل و گیاه هستید پرداخته شده است. سپاس از همراهی و نظرات شما.

امتیاز خود را ثبت کنید

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *