دسته‌ها
معرفی

همه چیز درمورد گل عروس یا ژیپسوفیلا (معرفی و نحوه‌ی نگهداری از آن)

در این مقاله از وبلاگ آکادمی علی ولی به معرفی گل عروس یا ژیپسوفیلا می پردازیم. با ما همراه باشید.

گل عروس یا با نام انگلیسی Gypsophila از ترکیب دو کلمه یونانی Gypsos به معنای گچ و philis به معنای معشوق یا گل گچ دوست از خانواده میخکیان می باشد. خاستگاه این گل زیبا اوراسیا، استرالیا و آفریقا است و در حاشیه خشک رودخانه و برکه رشد دارد.

درمورد شکل ظاهری گل عروس، اینکه برگ هایی به شکل نیزه و گل های ریز زیادی با رنگ های طبیعی سفید، صورتی می باشد.  اما بدلیل روش های رنگ آمیزی گل عروس با رنگ های متنوع موجود است.

به دلیل نرم و ابریشمی بودن گلبرگ های آن به آن “نفس کودک” هم می گویند. گل عروس برای دسته گل عروس، تزئین دسته گل و سبد گل و باکس گل در کنار گل های دیگر کاربردی است و اگر خواهان نظم دادن به دسته گل شلوغ و نامنظم هستید می توانید از گل عروس استفاده کنید.

گل عروس یا ژیپسوفیلا در رنگ های متنوع

نماد و معنای گل عروس یا ژیپسوفیلا چیست؟

هر گلی نماد و معنای خاص خود را دارد و این از یک داستانی خاص نشأت می‌گیرد. گل عروس یا ژیپسوفیلا هم نماد معصومیت، عشق و خلوص نیت است.

انواع گل عروس یا ژیپسوفیلا

گل عروس، گلی محبوب و بسیار کاربردی در تمام سال موجود است و سالیانی در جدول 10 گل محبوب جهان بوده است. این گل های ریز سفید و رنگی در کنار هرگلی قرار گیرد بسیار زیبا می شود و منظره ای ايجاد می کند که باعث نوازش چشم ها می شود.

گل عروس سفید

رنگ سفید در گل عروس یا ژیپسوفیلا نماد و نشان از بی گناهی، خلوص و معصومیت، اتحاد و معنویت می باشد. رنگ سفید آن همانند نام آن عضوی عالی در دسته گل عروس می باشد.

گل عروس صورتی

رنگ صورتی در گل عروس نماد آرامش، احساسات ظریف، نجیب، لطافت، عشق و معصومیت می باشد. این نوع و رنگ گل برای هدیه مناسب و زیباست و گزینه ای عالی برای تبریک تولد نوزاد دختر می باشد.

گل عروس رنگ بنفش

معمولاً رنگ بنفش نشان از مجلل بودن و اصالت است. این گل ریز و سرشار از لطافت برای دیزاین تمام گل ها انتخابی عالی است و رنگ بنفش آن باعث خاص تر شدن این ترکیب و دیزاین می باشد. بنفش برای هدیه برای هر مناسبت و هر کسی مناسب است.

گل عروس و رنگ زرد

زرد زیبا همه جا نشان از شادی و لذت و دوستی می باشد و برای هديه به دوستان و خانواده گزینه ی بسیار عالی و مناسب است. دسته گل شما با ژیپسوفیلا به رنگ زرد عالی، خاص، جذاب و نوازش دهنده ی چشم می شود.

گل عروس و رنگ قرمز

قرمز هم در همه ی گل ها نشانگر عشق و محبت، توجه و علاقه ی قلبی می باشد و یک گزینه ی عالی برای هدیه به محبوب و عشق شماست.

گل عروس و رنگ نارنجی

نارنجی بيانگر لذت، شادی و مثبت اندیشی می باشد. ژیپسوفیلا نارنجی هم مثل زنگ زرد از گزینه‌های مناسب برای هدیه به دوستان و افراد خانواده است.

گل عروس و رنگ آبی

آبی نماد راستی و صداقت و احترام می باشد. اگر فردی با این صفات در اطرافیان خود دارید گل عروس آبی انتخاب مناسبی برای هدیه به اوست. همچنین برای تبریک تولد نوزاد پسر هم انتخابی عالی است.

گل عروس بنفش و زرد

نحوه نگهداری گل عروس یا ژیپسوفیلا

گل عروس هم همانند همه ی گل ها و گیاهان به نگهداری و رسیدگی نیاز دارد که باید آن ها را رعايت کرد تا گلی شاداب و سالم و زیبا داشته باشید.

میزان آبیاری

ژیپسوفیلا در شرایط خشک رشد خوبی ندارد و برای رشد خوب و پیوسته به آبیاری خوب نیازمند است.

اگر گل عروس را به صورت شاخه ای دارید به طور روزانه آب آن را تعویض کنید و گلدان آن را در گرما یا سرما نگذارید و برای ماندگاری بیشتر در هر دو تا سه روز یک مرتبه مقداری از ساقه ی آن را برش دهید.

خاک مناسب

اگر قصد کاشت این گل در گلدان یا باغچه را دارید به خاک آن توجه کافی و لازم را داشته باشید. خاک گل عروس باید غنی و حاوی مواد معدنی و مقوی و سبک باشد. اگر خاک مورد نظر شما به اندازه کافی غنی نیست قبل از کاشت حتماً کوددهی داشته باشید.

نور مناسب

گل عروس به نور نسبی و متوسط احتیاج دارد ولی نباید زیر نور مستقیم خورشید باشد. اگر آن را در منزل نگهداری می کنید سعی کنید در صورت امکان آن را پشت پنجره ی جنوبی قرار دهید.

انواع مختلف گل ژیپسوفیلا

عطر گل عروس

ژیپسوفیلا عطر و رایحه ی تندی دارد که نه تلخ و نه شیرین است و این می تواند نکته‌ای منفی درمورد آن باشد و امکان دارد برای بسیاری از افراد دلپذیر و دلخواه نباشد.

سمی یا غیر سمی بودن ژیپسوفیلا

گل عروس به میزان کمی سمی می باشد. سعی کنید آن را دور از دسترس بچه‌ها و حیوانات خانگی نگه دارید.

زمان گل دهی گل عروس

گل دهی ژیپسوفیلا از فصل بهار تا اوایل فصل پائیز است.

موارد مورد استفاده گل عروس

نوعی مخصوص از گل عروس وجود دارد که برای مصرف دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما کاربرد اصلی آن استفاده در گل آرایی است و بیشتر در دسته گل عروس، دیزاین و اکسسوری عروس و داماد، تولد نوزاد و گل آرایی ها استفاده می شود.

نکته ای که وجود دارد بدلیل سمی بودن برای تزئین کیک و دسر استفاده نکنید.

گل عروس یا ژیپسوفیلا خشک شده برای دیزاین گل ها در گلدان و اکسسوری های منزل قابل استفاده است.

و همچنین در عطر سازی هم مورد استفاده است.

نحوه ی تکثیر ژیپسوفیلا

ژیپسوفیلا از روش بذر و در گلدان های بزرگ قابل تکثیر است و به نگهداری زیادی نیاز ندارد. برای کاشت باید مدت 6 تا 8 هفته قبل از اتمام سرما و زمستان بذر در گلدان کاشته شود. به این صورت که بذرها را روی خاک قرار داده و روی بذر را تا 3 میلی متر خاک پوشش دهید.

بذرها را در بهترین و مناسب ترین دمای 21 تا 22 درجه سانتیگراد و نور کافی و مناسب قرار دهید. و خاک باید تا هنگام جوانه زدن مرطوب نگه داشته شود. مدت جوانه زنی 14 تا 21 روز است و دوره ی زندگی یکساله دارد. اگر می خواهید در باغچه بکارید می توانید بعد از فصل زمستان و فصل بهار انجام دهید و نشاها را به باغچه انتقال دهید. البته نکته ای که وجود دارد اینکه می توانید بعد از اتمام سرما مستقیم بذر را در باغچه یا زمین بکارید.

سوالات متداول

آیا گل عروس بعد از خشک شدن هم زیبایی خود را حفظ می کند؟

بله این گل بعد از خشک شدن هم زیبا هستند و در گل آرایی ها با گل خشک کاربرد دارند.

آیا گل عروس یا ژیپسوفیلا سمی هستند؟

نام دیگر گل عروس یا ژیپسوفیلا چیست؟

به دلیل نرم و ابریشمی بودن به آن نفس کودک هم می گویند.

سخن اخر

در کل گل ژیپسوفیلا به صورت طبیعی دارای دو رنگ سفید و صورتی است و بدلیل روش های رنگ آمیزی رنگ های متنوعی دارد. گل عروس برای دیزاین دسته گل ها و گل آرایی بسیار پر کاربرد است. امیدواریم که مطالب مورد توجه شما علاقه مندان به هنر قرار بگیرد. و در صورت اینکه مطلب، ایده و پیشنهادی در این مورد داشتید با ما در میان بگذارید و همچنین مطالب و صفحات ما را به دوستان خود معرفی کنید.

امتیاز خود را ثبت کنید

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *