دسته‌ها
معرفی

با گل لیسیانتوس آشنا شویم [معرفی و اصول مراقبت و تکثیر]

گل لیسیانتوس با نام Lisianthus گل هایی بسیار زیبا، جذاب و ظریف و شلوغ در رنگبندی متنوع می باشد و شباهت زیادی با گل رز دارد. این گل یکی از گونه‌های اصلاح شده یک نوع گل وحشی به نام زنگوله آبی در آمریکای شمالی و مکزیک می باشد و کشت آن به دلیل زیبایی و متنوع بودن به صورت وسیع خصوصاً در کشور ژاپن افزایش پیدا کرده و تمام خصوصیات و زیبایی و کیفیت لازم برای استفاده از شاخه بریده ی آن در گل آرایی ها، دسته گل، سبد گل و باکس گل را داراست و معمولاً تا 7 روز ماندگاری و شادابی دارد.

شکل ظاهری گل لیسیانتوس به شکل زنگوله ای با گلبرگ هایی که چین خوردگی دارند و به صورت تکی یا چندتایی روی ساقه ها و دارای 2 کلاله و 5 پرچم در رنگ های سفید، قرمز، یاسی، بنفش، صورتی، آبی، زرد و سبز روشن و یا ترکیبی از دو رنگ به اصطلاح ابلق و برگ هایی به رنگ سبز تیره متمایل به خاکستری موجود هستند.

از نظر فراوانی رنگ بنفش و رنگ های سرد آن بیشتر و قرمز آن در بعضی از گل فروشی های خاص تر موجود است.

گل های لیسیانتوس بنفش

گونه های گل لیسیانتوس

انواع متفاوت این گل ها به صورت پرپر، کم پر، پاکوتاه و پابلند، تک گل و چندگل موجود است. نوع پاکوتاه آن برای کاشت در گلدان که حدودا 20 تا 50 سانتیمتر رشد دارند و نوع پابلند آن هم برای شاخه بریده استفاده می شود.

نماد و معنای رنگ های گل لیسیانتوس

هر نوع و رنگ گل معنی و نمادی دارد که گل های لیسیانتوس هم در هر رنگی پیام خود را دارد. به طور کلی گل لیسیانتوس بيانگر تشکرکردن و ابراز محبت است و برای قدردانی از معشوق هم کاربرد دارد.

نماد و معنای رنگ زرد

رنگ زرد در گل لیسیانتوس بیانگر شادمانی، شروع دوستی و روابط دوستانه است.

معنای رنگ بنفش

رنگ بنفش همه جا بيانگر وفا، افتخار، ثروت و موفقیت می باشد و درکنارهر گلی که قرار بگیرد پیام تحسین را منتقل می کند. گزینه ی بسیار مناسبی برای تبریک موفقیت ديگران و یا تحسین سلیقه در خرید منزل و یا هرچیز جدیدی در هر زمینه است.

نماد رنگ صورتی

صورتی در گل لیسیانتوس بيانگر ظرافت، جوانی و شادابی و معصومیت است وگزینه ی خوبی برای تبریک تولد نوزادان و زندگی جدید می باشد.

گل لیسیانتوس صورتی

معنای رنگ یاسی

یاسی بيانگر زنانگی است و گزینه ای عالی برای انتخاب گل در روز مادر و به طور کلی هدیه به مادران و زنان است.

نماد رنگ سفید

کلی ترین و مهم ترین پیام رنگ سفید در گل ها پاکی، بی گناهی، معصومیت و شکوه می باشد.

معنای رنگ آبی

آبی معمولاً رنگی آرام‌بخش است و برای کسانی که دوران پرتنش و استرسی داشته اند و تازه به آرامش رسیده اند گزینه ی بسیار مناسبی در انتخاب گل ها است.

رنگ سبز روشن در گل های لیسیانتوس

رنگ سبز نماد زندگی، زمین، باروری و نشاط، سلامتی، شانس است و برای تبریک تولد و زندگی جدید گزینه ای خوب و مناسب است.

رنگ قرمز

رنگ قرمز در همه ی گل ها نماد عشق و محبت خالصانه است و در گل لیسیانتوس هم از این امر مستثنی نیست.

موارد مورد استفاده از گل لیسیانتوس

گل های لیسیانتوس گل هایی محبوب و پرطرفداران برای همه ی گل آرا ها می باشد و هم به صورت غنچه و هم شکفته آن زیبا و باعث نوازش چشم است و برای منسجم کردن دسته گل و سبد گل و در گل آرایی روی میز و مراسم های مختلف کاربرد دارد.

گل های لیسیانتوس در دسته گل

اصول مراقبت از گل لیسیانتوس

برای نگهداری و تکثیر از این گل کاربردی در منزل اصول خاصی را باید رعایت کنید تا گلی زیبا، سالم و سرحال را داشته باشید.

آب مورد نیاز برای این گل

خاک گلدان همیشه باید مرطوب باشد اما آب زیاد باعث آسیب به ریشه می شود در اوایل رشد که به کندی صورت می گیرد به میزان کمتری از آبیاری نیاز است. دقت کنید که در زمان گل دهی نباید خاک خشک شود چون باعث کاهش کیفیت و گل دادن در گیاه می شود. بنابراین در زمان رشد به طور مداوم و منظم آبیاری را انجام دهید.

مناسب ترین خاک

خاکی که برای گل لیسیانتوس مناسب می باشد خاک زهکشی شده است. اگر زهکشی خوب نشده باشد باعث پوسیدگی و آسیب ریشه خواهد شد. PH خاک باید خنثی و کمی قلیایی باشد. دراوایل فصل بهار تعویض گلدان را با گلدان بزرگتر را انجام دهید.

کود و تغذيه

در فصل بهار و تابستان که فصل رشد گل می باشد به صورت هفتگی و در زمستان ماهانه یک مرتبه تغذیه کنید. برای تغذیه باید از نيترات کلسیم استفاده کنید و بعد از گل دهی کوددادن را قطع کنید.

نور کافی

گل لیسیانتوس به نور کامل و ملایم نیازمند است، زیرا نور اگر زیاد و مستقیم باشد باعث می شود ساقه ها کوتاه باشند. در فصل زمستان نور بیشتری نیاز است.

مناسب ترین دما

گل های لیسیانتوس به هوای گرم علاقه مندند و در گلخانه رشد و نگهداری می شوند، زیا نسبت به سرما حساسیت دارند. دمای پایین و خنکی هوا باعث محکم شدن ساقه و تأخیر در گل دادن می شود. مناسب ترین دما در طول روز 20 تا 24 درجه و در شب ها 16 تا 18 درجه سانتی‌گراد است.

گل ایسیانتوس زرد رنگ

روش های تکثیر و افزایش گل لیسیانتوس

جهت افزایش دادن گل لیسیانتوس دو روش قلمه و کاشت بذر وجود دارد که هرکدام را به طور جداگانه شرح خواهیم داد.

تکثیر لیسیانتوس از طریق قلمه

برای این روش در فصل بهار در دمای 25 درجه با رطوبت بالا با یک چاقوی تیز چندین ساقه ی جوان را به صورت مورب برش بزنید و جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی بگذارید. زمانی که ریشه زنی انجام شد آن را به‌ گلدان حاوی خاک مخصوص انتقال دهید.

تکثیر لیسیانتوس از طریق کاشت بذر

این روش اصلی ترین و زمان برترین نوع تکثیر گل لیسیانتوس می باشد که بهتر است در فصل بهار انجام شود اما در فصل پاییز یا اواخر فصل زمستان هم می توانید بکارید. بذر باید در دمای 13 تا 16 درجه و به صورت سطحی و یا با ترکیب ورمیکولایت، خاک برگ، شن و پیت ماس و در بستری که توان ذخیره سازی آب را دارد کاشته شود. به خاطر کوچک بودن گیاه حاصل شده از کاشت بذر باید آب دادن به گیاه منظم و با دقت کافی انجام شود و با ظهور جوانه ها بعد از مدت دو سه ماه آن را به زمین اصلی انتقال دهید.

زمان برداشت گل لیسیانتوس

در صبح زود، زمانی که از هر شاخه 2 گل یا بیشتر شکفته شده می توانید گل را برداشت کنید. اگر گل ها در شرایط نامناسب و نور کم شکفته شوند گل ها با رنگی بی حال می باشند. مواد نگهدارنده از پژمرده شدن جلوگیری می کند و باعث بالا رفتن عمر گل می شود.

زمان و نحوه کنترل کردن ارتفاع گل لیسیانتوس

درمورد زمان برای این کار، ساعات اولیه بعد از طلوع آفتاب و افت دما برای کنترل ارتفاع مناسب است. در تولید و تکثیر باید تا مرحله پیچ خوردگی ریشه در گلدان صبر کنید چون این کار باعث جلوگیری از انشعاب گیاه پایین می شود. درنهايت بعد از این مرحله باعث می شود گل های لیسیانتوس کوتاه تر تولید شوند. توجه داشته باشید برای کنترل کردن نباید از طریق کاهش آب و کود به گیاه تنش وارد شود.

گل لیسیانتوس ابلق

آیا گل لیسیانتوس سمی است؟

گل لیسیانتوس به طور کلی جزو گیاهان سمی نیست ولی امکان دارد برای بعضی از افراد زمانی که گلبرگ های آن را لمس کنند حساسیت در پوست ايجاد شود. به طور کلی از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه داشته شود.

عارضه و بیماری در گل های لیسیانتوس

آفات و بیماری های تهدید کننده ی گل لیسیانتوس عبارت است از سفیدک، پوسیدگی ساقه، زردی در برگ ها، ریز ماندن و بدشکلی گل ها می شود. راه درمان برای آن ها فقط حذف گل و گیاهان آلوده و مشکل دار می باشد.

سوالات متداول

گل لیسیانتوس نماد چیست؟

گل های لیسیانتوس بيانگر تشکرکردن و ابراز محبت است و برای قدردانی از معشوق هم کاربرد دارد. ولی به طور جزئی هر رنگ آن پیام خاص خود را دارد که در بالا شرح دادیم.

آیا گل لیسیانتوس سمی است؟

به طور کلی سمی نیستند اما برای برخی افراد ممکن است که حساسیت هایی در پوست ایجاد کند و در کل باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه داشته شود.

برای درمان عارضه و بیماری های گل لیسیانتوس باید چه کاری انجام دهیم؟

درمان ندارد فقط باید گل ها و گیاهان آلوده را حذف کرد.

مناسب ترین و بهترین دما برای گل لیسیانتوس در طول شبانه روز چند درجه می باشد؟

مناسب ترین دما در طول روز 20 تا 24 درجه و در شب ها 16 تا 18 درجه سانتی‌گراد است.

سخن آخر

هر نوع و رنگ گل معنی خاص خود را دارد و به طور کلی گل لیسیانتوس بيانگر تشکر کردن و ابراز محبت است و برای قدردانی از معشوق هم کاربرد دارد. در این مقاله وبلاگ علی ولی به طور کامل گل های لیسیانتوس را از معرفی تا روش های مراقبت و تکثیر آن توضیح دادیم. امیدواریم مورد توجه و استفاده شما عزیزان و همراهان هنر دوست آکادمی علی ولی قرار بگیرد. چنانچه مطلب جدید، ایده و پیشنهادی در این خصوص داشتید با ما و دیگر همراهان عزیز به اشتراک بگذارید.

امتیاز خود را ثبت کنید

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *