دسته‌ها
آموزش معرفی

مواردی که در مورد نگهداری گل آنتوریوم نمی دانستید

باعث خرسندی ماست که آکادمی علی ولی را برای مطالعه انتخاب کرده اید. در این مقاله از وبلاگ قصد داریم گل بسیار زیبا و جذاب آنتوریوم را به طور کامل معرفی کنیم. همراه ما باشید.

گل آنتوریوم wax flower یک نوع گیاه گلخانه‌ای از خانواده ی شیپوری ها (آراسه) است که ریشه هایی ضخیم دارد. نام علمی گل انتوریوم Anthurium Andreaum می باشد و در فارسی اصیل هم به نام گلدم (اشاره ای به دم روباه) است. خاستگاه اصلی این گیاه زیبا و دوست داشتنی کلمبیا و مناطق مرطوب و گرمسیر مرکز و جنوب آمریکا می باشد.

فهرست محتوا

شکل ظاهری گل آنتوریوم

گل انتوریوم گیاهی است که برگ های پهن و مخملی به شکل قلب دارد و گل های بسیار چشم نواز و زیبا با رنگبندی زرد، قرمز، صورتی و سفید و روی گیاه دوام و ماندگاری 2 تا 3 ماه دارد. این گل بدلیل زیبایی فوق‌العاده طرفداران بسیار زیادی دارد و جایگاه بسیار ویژه ای در گل آرایی دارد.

گل آنتوریوم به هوای سرد، آب نمک دار و سنگین حساسیت دارد و در فصل زمستان به استراحت 6 تا 8 هفته نیاز دارد. به این معنا که باید آبیاری را کاهش داد و درجه حرارت را تا 15 درجه سانتی‌گراد نگه دارید و همچنین آنتوریوم زینتی در کل به نور متوسط، گرما، آب زیاد و رطوبت 70 تا 90 درصد و همچنین خاکی اسیدی نیاز اساسی دارد.

گل های آنتوریوم

شرایط نگهداری برای داشتن گل آنتوریوم سالم و سرحال

گل آنتوریوم مثل دیگر گل ها و گیاهان برای رشد خوب و سالم و زیبا ماندن و جلوگیری از بیماری ها به شرایط مناسبی نیاز دارد که در اينجا به بررسی کامل آن می پردازیم.

میزان و نحوه ی آبیاری مناسب

گل آنتوریوم به میزان آب متوسط احتیاج دارد. طوری که وقتی خاک تا عمق 3 تا 4 سانتی خشک شد آبیاری را انجام دهید. البته این میزان آب باید در فصل زمستان کم شود. زمان آب دادن به گل دقت داشته باشید که آب از گلدان بیرون نرود. کمبود آب و بی آبی باعث می شود که سر برگ و حاشیه های آن حالت سوختگی پیدا کند. آب دادن زیادی هم باعث زرد شدن‌ برگ های این گیاه می شود.

توجه داشته باشید که گل آنتوریوم به هوای مرطوب علاقه دارد. بنابراین برای تأمین رطوبت کافی آن به یک زیر گلدانی با آب و قلوه سنگ نیاز دارید به آن حالت جزیره هم می گویند. به معنای این که گلدان روی سنگ باشد و تماس مستقیم با آب نداشته باشد. و گاهی می توانید روی برگ ها اسپری و غبارپاشی داشته باشید. در فصل های بهار و تابستان هنگام خشک شدن خاک و در فصل زمستان در هفته یک مرتبه آبیاری را انجام دهید. همچنین در فصل تابستان هرروز و در فصل زمستان در هر هفته یک مرتبه گیاه را با آب اسپری و غبارپاشی کنید.

خاک مناسب برای گل آنتوریوم

به طور کلی همه ی گل و گیاه زینتی و آپارتمانی به خاک سبک با زهکشی زیاد احتیاج دارند. عدم زهکشی باعث می شود که ریشه پوسیده شود و برگ ها از حالت سبز و شادابی خارج شوند و به رنگ زرد دربیایند. گل آنتوریوم در خاکی که مرطوب است و مواد ارگانیک زیادی دارد رشد خیلی خوبی دارد.

برای تأمین خاک مناسب بهتر است تورب را با خاک برگ و کمی خاک باغچه و ماسه ترکیب کنید و یا نوع دیگر اینکه کوکوپیت را با پرلیت و پیت ماس ترکیب کنید. و یا هر ترکیب سبک و حاوی مواد آلی برای این گل مناسب می باشد. و همچنین برای افزایش زهکشی از سنگ ریزه در ته گلدان استفاده کنید. و بعضی هم می گویند بهترین نوع خاک برای گل انتوریوم ترکیب کردن خاک ارکیده با خاک بنفشه می باشد.

تغذیه گل انتوریوم

هر گل و گیاهی که در منزل یا محل کار خود نگهداری می کنید به تغذیه نیاز دارد. پس برای تغذیه گل آنتوریوم سعی کنید در هفته یک مرتبه با کود های کامل و یا در هر دو هفته یک مرتبه با کود بنفشه ی آفریقایی گل آنتوریوم را تغذیه کنید تا کمبود مواد مغذی و مقوی از طریق کود تأمین شود.

دمای مناسب برای گل آنتوریوم

آنتوریوم در دمای همیشگی محیط (یعنی 21 درجه) معمولاً رشد خوبی دارد، ولی اصلاً دمای محیط از 16 درجه نباید کمتر شود. زمانی که می خواهید گیاه شما گلدهی داشته باشد باید حداقل دما را در محیط داشته باشید. بنابراین مدت زمان 6 هفته قبل از گلدهی گیاه در بهار گیاه آنتوریوم را در دمای 16 درجه سانتی‌گراد بگذارید. گل آنتوریوم به محیط گرم و خشک حساسیت دارد، چنانچه در فصل های بهار و تابستان هوا خیلی گرم و خشک باشد موجب ازبین رفتن گیاه و توقف در رشد می شود.

نور کافی برای گل آنتوریوم

نور کافی و مناسب برای گلدهی گیاه آنتوریوم لازم است. گیاه انتوریوم به نور نه کم و نه زیاد، بلکه به نور متوسط نیاز دارد. گیاه برای گلدهی و رشد خوب و مناسب به نور پشت پنجره ای نیاز دارد. نور زیاد و مستقیم برگ ها را می سوزاند و لکه های قهوه ای ايجاد می کند و به مرور زمان باعث مرگ گیاه می شود.

بهترین زمان برای تغییر گلدان

نکته‌ای که در این مورد وجود دارد اینکه هیچوقت برای گیاهی که گل دارد تعویض و تغییر گلدان انجام ندهید. بهترین زمان، زمانی است که گیاه، گل ندارد و ریشه های آن خارج شوند. به آرامی و محتاطانه گیاه را خارج کنید و در یک گلدان با سایز مناسب و دلخواه دیگر بکارید.

نحوه ی تمیز کردن برگ های گل انتوریوم

فقط با یک پارچه و اسفنج نرم و مرطوب برگ های آن را تمیز کنید و به هیچ وجه از مواد شیمیایی استفاده نکنید. این کار باعث مرگ گیاه می شود.

گل انتوریوم قرمز

راههای تکثیر گل آنتوریوم

برای افزایش و زیاد کردن گل آنتوریوم سه روش وجود دارد: روش های قلمه، تقسیم بوته، بذر و پاجوش و تقسیم کردن ریشه ی انتوریوم زیبا. در اینجا روش های تکثیر را بررسی می کنیم.

روش قلمه زدن

روش قلمه زدن در تمام فصل ها به جز فصل زمستان انجام می شود. به این صورت است که با یک چاقوی تیز قلمه های جوان و سالم به طول 10 تا 15 سانتیمتر را برش می دهید و در خاک برگ و پیت ماس و یا ترکیب های سبک دیگر قرار می دهید تا ریشه بزند. حتماً در دوران ریشه دهی رطوبت کافی را تأمین کنید.

روش تقسیم بوته

در این روش تکثیر به این صورت انجام می شود که هنگام تغییر دادن گلدان با يک چاقوی تیز توده ی ریشه را همراه با برگ جدا کرده و در یک گلدان جدا بگذارید. گل آنتوریوم که ریشه های گوشتی و سست زیادی دارد به نظر می رسد که باعث هل دادن گیاه به سمت خارج می باشد و از طریق جدا کردن توده ای از ریشه ها در جایی که گیاه به صورت جدا در کنار گیاه مادری دیده می شود تکثیر انجام می شود.

دقت کنید که به هیچ وجه ریشه را به اجبار و زور جدا نکرده و گیاهی که دارای رشد فعال و تولید کننده ی برگ جدید بوده و از پایه های مادری جدا کنید و بعد در یک گلدان با دهانه ای 11 تا 13 سانتیمتر که درون آن کمپوست گلدانی با پایه پیت است بکارید. گیاه بايد بالاتر از سطح خاک باشد بنابراین مراقب فرو نرفتن گیاه به زیر خاک باشید. دمای محیط باید 24 درجه و رطوبت بالا باشد. می توانید مدام سم پاشی داشته باشید و یا گلدان را با یک نایلون شفاف پوشش دهید.

روش بذر

روش بذر بسیار زمان بر می باشد. به همین دلیل اصلا توصیه نمی شود که از این روش استفاده کنید.

روش پاجوش و تقسيم ریشه

دور یک بوته ی گل آنتوریوم ده ها پاجوش رشد دارند. زمانی که بوته را از خاک بيرون می آورید پاجوش ها خیلی راحت جدا می شوند. شما می توانید این پاجوش ها را در یک گلدان دیگر بکارید. اگر خواهان طولانی شدن زمان گلدهی گیاه شدید می توانید سه گرم کود آهن را با یک قرص ال دی و یک لیتر آب مخلوط کنید.

گل آنتوریوم رنگ قرمز

آفات و بیماری های گیاه آنتوریوم

در این بخش از مقاله چند مورد از آفات و بیماری هایی که باعث آزردگی گیاه آنتوریوم می شود را بررسی می کنیم. دقت کنید که به هرچیزی که سالم و سرحال بودن گیاه را تحت تأثیر قرار می دهد توجه کنید و با مشورت آن را درمان کنید.

لکه های قهوه ای

چنانچه متوجه وجود لکه های قهوه‌ای را روی برگ های گیاه آنتوریوم شدید بيانگر حملات قارچ ها به گیاه است. برای درمان با استفاده از قارچ کش ها گیاه را سمپاشی کرده و اگر شدید بود برگ را از گیاه جدا کنید.

تارعنکبوت روی برگ

این بیماری یکی از شایع‌ترین آفات گل آنتوریوم می باشد که به دلیل حمله ی کنه ی قرمز می باشد که تارهای عنکبوت را ايجاد می کند. برای درمان و کاهش این آفت روی برگ ها را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

عدم گل دهی گیاه انتوریوم

مشکل گل ندادن گیاه آنتوریوم عدم شرایط مناسب و ایده آل برای رشد است. دليل اول نبود نور مناسب و کافی است. بنابراین گیاه را به مکانی با نور زیاد منتقل شود. دلیل دوم اینکه اگر میزان آبیاری خصوصاً در فصل زمستان زیاد است د باعث توقف گل دهی می شود. اگر به این د و دلیل نبود و همه ی شرایط مناسب وجود داشت و برگ ها پرپشت و سبز هستند حتماً به دلیل عدم تغذیه و مواد مقوی می باشد. در نتیجه باید به آن کود کامل و مخصوص گیاهان گلدار بدهید.

سیاه رنگ شدن برگ های آنتوریوم

اگر محل نگهداری گل انتوریوم سرد باشد احتمال سیاه شدن برگ ها زیاد است و باید گلدان را به مکانی با دمای بالاتر انتقال دهید و چنانچه لبه های برگ سیاه شده باشد بدلیل کاهش مواد مقوی و کلسیم و تغذيه ی ناکافی و کاهش رطوبت می باشد و برای درمان باید به آن کود و مواد مغذی و مقوی بدهید. ولی اگر این سیاه شدن مربوط به وسط برگ باشد بدلیل وجود قارچ انتراکنوز است و باید با بنومیل آن را درمان کرد.

ايجاد رنگ پریدگی در برگ ها

رنگ پریدگی و از بین رفتن براقی در برگ ها ممکن است بدلیل هوای گرم و یا خشک باشد که برای درمان باید یا به صورت اسپری و غبارپاشی و یا حالت جزیره ای رطوبت را به گیاه برگردانید.

زخم های پنبه ای شکل در گیاه

چنانچه متوجه زخم های پنبه ای شکل و به رنگ سفید در برگ ها شدید بدلیل حشره و آفت است. جهت درمان این بیماری یک پنبه را به حشره کش نفوذی آغشته کنید و به زخم ها بمالید و یا گیاه را با آن سم پاشی کنید.

ریز بودن و عدم رشد برگ های گل آنتوریوم

دلیل ریز بودن برگ ها کمبود مواد مقوی و فقر خاک گلدان است که برای درمان حتماً باید گیاه تغذیه شود.

زرد رنگ شدن برگ

ممکن است این مشکل در زمستان بدلیل سردی هوا باشد پس برای درمان باید گلدان باید به محل گرم تری منتقل شود. پیچیده شدن برگ ها هم بدلیل سردی هوای محیط است.

سوالات متداول

بهترین دما برای گل آنتوریوم چند درجه است؟

گیاه آنتوریوم در دمای 21 درجه بهترین رشد را دارد و اصلا نباید دما از 16 درجه کمتر شود.

بهترین و مناسب ترین زمان برای تغییر گلدان گل آنتوریوم چه زمانی است؟

بهترین زمان زمانی است که گیاه گل ندارد.

روش های تکثیر گل انتوریوم چیست؟

روش های قلمه زدن، بذر، پاجوش و تقسیم ریشه و تقسیم بوته است که به طور جداگانه بررسی شده است.

وجود لکه های قهوه ای در برگ های گل انتوریوم به چه دلیل است؟

بدلیل حملات قارچ ها به گیاه است و برای درمان باید از قارچ کش ها استفاده کرد.

دلیل زخم های پنبه ای و سفید در برگ های گل انتوریوم چیست؟

بدلیل وجود افت و حشره می باشد و برای درمان باید از حشره کش های نفوذی استفاده کرد.

سخن آخر

گل آنتریوم یک نوع گیاه زینتی و گلخانه ای از خانواده ی شیپوری ها (آراسه ها) است و در فارسی اصیل به گلدم که اشاره به دم روباه دارد معروف است. خاستگاه اصلی آن کلمبیا و مناطق گرمسیر و مرطوب جنوب آمریکا است. این گل لدلیل جذابیت و زیبایی چشم نواز طرفداران بسیار زیادی دارد و جایگاه ویژه ای در گل آرایی دارد. در این مقاله به طور کامل به معرفی و شناخف این گل زیبا پرداختیم. چنانچه در این مورد نظر و یا مطلبی داشتید می توانید با ما و کاربران از نطری بخش دیدگاه در زیر همین مقاله در میان بگذارید. ممنون از اینکه تا انتهای مقاله ما رو همراهی کردین.

5/5 - (1 امتیاز)

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *