دسته‌ها
معرفی

انواع گل و برگ های قابل استفاده در دسته گل زیبا

با توجه به شرایط زندگی کنونی اکثر افراد دنبال نوازش روح خود هستند. هرکسی به نوعی به فکر سلامت و تازه شدن روح و روان است و در این مورد گل ها و گیاهان و فضاهای سبز همیشه در صدر می درخشند. گل ها به صورت سبد گل، دسته گل و گل آرایی در مناسبت های مختلف و در هرمکان و هر مراسمی جایگاه ویژه ی خود را دارند.

دسته گل یا به زبان فرانسوی بوکت گل (Bouquet de flowers) به معنای جمعی از گل ها و برگ ها کنار هم که به روش زیبایی شناسی و خلاقانه کنار هم چیده می شوند و با استفاده از مجموعه ای از وسایل تزئینی دیگر دیزاین می شوند و برای منزل، مراسم ها و مناسبت ها از جمله هدیه، دیزاین تمام مراسم های ازدواج، اکسسوری عروس، دسته گل خواستگاری، تولد، ولنتاين، اعیاد، عیادت، مراسم های عزاداری، ترحیم و سوگواری و….. جایگاه فوق العاده ای دارد و باعث نوازش چشم و روح می شوند.

 نوع و رنگ گل ها و چيدمان آن‌ها نماد و معنای خاص خود را دارد و حاوی پیام است که در مقاله دانستنی هایی در مورد تأثیر معنای رنگ گل ها به طور کامل به آن پرداخته شده، مطالعه نمایید. گل ها به راحتی می توانند نوع احساسات و عواطف را نشان دهند، بنابراین باید نوع و رنگ گل برای دسته گل زیبا یا سبد گل و یا گل آرایی خود را با نهایت سلیقه و دقت انتخاب کنید.

دسته گل تم صورتی

از چه گل هایی در دسته گل استفاده کنیم؟

همه ی گل ها و گیاهان زیبایی فوق العاده خود را دارند و هر کدام به نوعی چشم را نوازش می دهند اما در این بخش تعدادی از گل ها و برگ های مناسب برای دسته گل را معرفی و بررسی می کنیم.

گل زیبای رز

گل رز که به شاه گل ها یا ملکه گل ها مشهور است از محبوب ترین، زیباترین و جذاب ترین گل ها در تمام ایام، مناسبات، هدایا و دیزاین همه ی فضاها و مراسم ها و همچنین مناسب ترین گل برای باکس ها، سبد و دسته گل ها می باشد. درموارد دیگر عطر سازی، مربا و بسیاری از موارد دیگر هم استفاده می شود.

گل رز در گل آرایی رنگ های بسیار زیبایی دارد که هرکدام نماد و پیام خود را دارند. رز سفید نماد مقدس بودن و پاکی را دارد و آرامش بخش است. گل رز زرد نماد عشق کامل شده، شادمانی و دوستی ها می باشد. گل رز صورتی نماد شفا، بی گناهی و معصومیت است و در آخر گل پرطرفدار رز سرخ که در همه ی دنیا نماد عشق جاویدان است.

ارکیده

گل ارکیده از خاص ترین و زیباترین و جذاب ترین گل ها می باشد. گلبرگ های هندسی مانندشان بسیار خاص و مطلوب به آن ها بخشیده است. ارکیده بسیار دوست داشتنی نماد عشق، لوکس و مجلل بودن و قدرت است. گل ارکیده از گل های شیک و گران قیمت است که در دسته گل و هرجایی مورد استفاده قرار گیرد و زیبایی آن را دوچندان می کند.

لاله

گل زیبای لاله 109 نوع متفاوت دارد. شکل ظاهری گل لاله 6 گلبرگِ از هم جدا دارد و دارای رنگبندی متنوع صورتی، قرمز، زرد، نارنجی و بنفش است و در دسته گل هم قابل استفاده می باشد.

گل لاله

نرگس

نام گیاهی گل نرگس نارسیسوس می باشد. نرگس ها گل‌هایی به رنگ طلایی، سفید و نارنجی با ساقه های بلند به معنای بهار هستند و نماد و نشان زندگی و احیا و شروع جدید است. این گل زیبا در بعضی از مناطق ایران مثل فارس، کردستان و بوشهر به صورت خودرو هستند.

سوسن ها

گل سوسن زیبا از خانواده لیلیوم اولین گل است که به عنوان میراث ملی ایرانیان ثبت شده است. درسال یک مرتبه گل دهی دارند و نوع چلچراغ آن در صورت برعکس شدن شبیه به چلچراغ می شود. گل سوسن یکی از گل های حساس است که به دلیل نماد و نشان بی گناهی و پاکی حضرت مریم که در دسته گل و تاج گل های مراسم خاکسپاری و سوگواری هم استفاده می شود و معنای روح تازه درگذشته در زندگی خود را دارد.

گل سوسن

گلایل

گل گلایل گل هایی با قد بلند و به‌ صورت خطی هستند که چندین گل دارد. مناسب ترین راه را برای تکثیر از طریق پیازچه است. گلایل انواع متنوعی دارد و دارای رنگبندی صورتی، سفید، بنفش، زرد و نارنجی است و در دسته گل و تاج گل ها و گل آرایی مجالس سوگواری استفاده می شود.

داوودی ها

گل داوودی یکی از گل های زینتی محبوب است و به معنای وفاداری و دوستی است. حدود 30 نوع دارد که می توان به رشته ای، تکمه ای، خوشه ای، منگوله ای و عنکبوتی و… اشاره داشت. گل داوودی یکی از مهم ترین های شاخه بریده ای است که کاربرد بسیاری دارد.

گل داوودی

مریم

گل مریم از تیره مارچوبگان بسیار معطر و خوشبو است و طرفداران زیادی دارد. گل مریم از نظر ظاهری تعداد بالایی برگ و به شکل نیزه ای است که خط های زرد دارد و برای دسته گل و مراسم خواستگاری و یا دیزاین بسیار زیبا و کاربردی است.

صدتومانی

خاستگاه گل زیبای صدتومانی کشور چین می باشد و به گل ثروت و افتخار هم شهرت دارد. گل صدتومانی بسیار معطر و خوشبو است و دارای رنگبندی سفید، قرمز، زرد و بنفش می باشد و بدلیل زیبایی در گل آرایی و دسته گل هم کاربرد زیادی دارد.

یاسمن ها

گل یاسمن گل های بسیار معطر و خوش رایحه ای است و در کل جهان بدلیل بو و زیبایی فوق العاده آن معرفی شده است. این گل در اصل سفید ولی در بعضی از گونه‌های آن زرد هم دارد.

گل یاسمن

ادریسی

گل ادریسی یا هورتانسیا بدلیل زیبایی خاصی که دارد در دسته گل یا ماشین عروس مورد استفاده است.

لیلیوم

گل لیلیوم زیبا از خانواده لیلیاسه دارای رنگبندی سفید، صورتی و نارنجی می باشد و معمولاً در مراسم های خاص کاربرد دارد.

انتوریوم

گل انتوریوم یک گل بسیار زیبا و تزئینی و با دوام و ماندگاری بالا تا حدود 2 تا 3 ماه است و رویش آن در اواخر فصل بهار است و دارای رنگ های سفید و صورتی می باشد. انتوریوم در گل آرایی و دسته گل کاربرد زیادی دارد. برگ های آن سمی است ولی در تزئین دسته گل کاربرد دارد. مقاله نگهداری گل آنتوریوم اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیار شما میگذارد.

لیسیانتوس

گل لیسیانتوس از گل های زیبا و محبوب زینتی می باشد. گل های زنگوله ای آن با رنگ های متنوع سفید، ارغوانی، آبی، بنفش، صورتی به شکل تک یا چندتایی موجود است.

گل لیسیانتوس

ژربرا

گل ژربرا در گلخانه پرورش داده می شود و رنگ های متنوعی مثل زرد، نارنجی، سفید، صورتی و قرمز دارد در فصل های بهار و زمستان به صورت شاخه بریده کاربرد دارد اما در مناطق گرمسیری عمر طولانی تری دارد. ژربرا از گل های مورد استفاده در دسته گل می باشد

ماگنولیا

گل ماگنولیا بسیار خاص و جذاب به شکل ستاره می باشد. رایحه ی بسیار خوشبو دارد و ماندگاری خوبی در گرما دارد.

گل ماگنولیا

میخک

گل میخک از نظر تنوع گیاهی غنی است. تنوع رنگی بالا با معنای خاص خود را دارد. به طور مثال معنای رنگ صورتی آن عشق به مادر، معنای رنگ قرمز آن تحسین و… است. نیاز میخک به آب کم و به نور خورشید زیاد است. تکثیر آن از سه طریق بذر، قلمه و تقسیم انجام می شود.

السترومریا

گل السترومریا گل بسیار زیبا، بادوام و باکیفیت است که زیبایی و تنوع رنگی آن باعث محبوبیت در استفاده در دسته گل و سبد گل ها و گل آرایی شده است. السترومریا به سرما حساس است. السترومریا شاخه بریده اگر در دمای مناسب باشد و انتهای ساقه برش داده شود و آب گلدان عوض شود تقریباً عمر 21 روزه دارد. توجه داشته باشید که اگر شیرابه آن با پوست تماس پیدا کند باعث سوزش می شود.

آفتابگردان

گل آفتابگردان گلی خاص و جالب با عمر يک ساله است. وجه تمایز آن با گل های دیگر درشت بودن آن است و درصورت علاقه در دسته گل ها هم قابل اجراست.

تاج خروس

گل تاج خروس از دسته گیاهان گل دار با 60 گونه است. از این گل به دلیل تنوع رنگی در کارهای تزئینی و گل آرایی با گل های خشک (بدلیل حفظ ظاهر بعد از خشک شدن) استفاده می شود. این گل علاوه بر زیبایی و تزئینی بودن دارای خواص غذایی مقوی و درمانی مثل (کلسیم، آهن، پتاسیم، مس، منیزیم، فسفر) است که برای رشد مو و ناخن مفید است و باعث کاهش کلسترول هم می شود.

گل تاج خروس

برگ های مناسب برای دسته گل

سبز و رنگ طبیعت و امیدبخش به معنای شروع و تازگی و طراوت است که وقتی در کنار گل ها در دسته گل یا سبد گل و در گل آرایی استفاده می شود زیبایی و طراوت را چندبرابر می کند. در اینجا برگ هایی که بیشترین استفاده را در گل آرایی و دسته گل دارند را بررسی می کنیم.

برگ برای دسته گل

اکالیپتوس

درخت اکالیپتوس درختی از تیره موردی ها است و گل هایی زرد و سفید دارد. برگ های آن به نسبت نوع این درخت به شکل قلب و یا شمشیر با رنگ سبز است که نوع قلبی آن برای دیزاین دسته گل و گل آرایی بسیار محبوب تر و پرطرفدارتر می باشد.

ابری نقره ای

این نوع برگ از دسته ی گیاهان گل دارو از خانواده ی میناییان است. برگ های آن نقره‌ای و پراز پرز است که بسیار برای تزئین زیبا و مناسب و پرکاربرد است.

آرالیا

برگ های هشت پر آرالیا به شکل پنجه ای است و از دسته ی گیاهان گل دار می باشد. دارای رنگبندی سبز و قرمز است. و به دلیل سایز مناسب و قشنگی آن برای گل آرایی و تزئین و دسته گل بسیار مناسب و زیبا است.

انجیری

گیاه برگ انجیری دارای دوگونه برگ های سوراخ دار و بدون سوراخ است و به شکل قلبی و کشیده است. این گیاه زیبا از دسته ی گیاهان آپارتمانی می باشد و بسیار در گل آرایی و دیزاین دسته گل محبوب و پرطرفدار است. اگر در کنار گل های تاج خروس، داوودی سایز بزرگ، گل بهشت، لیلیوم قرار بگیرد باعث ایجاد ترکیب بسیار خاص و ویژه می شود.

برگ انجیری

پیچک

برگ پیچک های مثلثی بسیار مناسب برای گل آرایی و دسته گل و سبد گل ها هستند.

زیتونی

برگ های زیتون از خیلی قدیم ترها برای تزئین حلقه ی گل شاهان یونان مورد استفاده بوده است و حالا هم برای دیزاین دسته گل کاربرد دارد. درکنار گل هایی مثل رز، لاله، پاپیونی ترکیب زیبایی را ايجاد می کند.

عبایی

برگ عبایی از تیره مارچوبگان برگ های سبز، کشیده و بزرگ دارد. این گیاه از گیاهان آپارتمانی هم هست و در دیزاین گل آرایی و دسته گل ها هم بسیار کاربردی و زیبا است.

استرلیتزیا

برگ های استرلیتزیا هم از نوع برگ های زیبای تزئینی است و مثل گل انتوریوم هم از گل آن و هم از برگ آن برای گل آرایی و دیزاین دسته گل ها کاربرد دارد.

برگ استرلیتزیا

کاج نوئل

درخت کاج دارای برگ هایی به شکل سوزنی و پر است و درکنار گل هایی مثل گل رز، گل پنبه، گل میخک ترکیب زیبا و جالبی دارد که حال و هوای پائیزی هم دارد.

سیکاس

سیکاس یک درخت قدیمی است و برگ هایی سوزنی شکل با رنگ سبز تیره شبیه به نخل خرما دارد. برگ های سیکاس برای تزئین دسته گل ها بسیار کاربردی است.

انتوریوم

انتوریوم گلی خاص و جذاب است که هم از گل ها و هم از برگ های آن برای انواع دسته گل ها، سبد گل ها و گل آرایی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سوالات متداول

بهترین و مناسب ترین برگ ها در دیزاین دسته گل و گل ارایی کدام اند؟

اکالیپتوس، ابری نقره ای، آرالیا، انجیری، استرلیتزیا، پیچک، زیتونی، عبایی، کاج نویل، سیکاس، انتوریوم و…

دلیل نامگذاری چلچراغ برای نوعی از گل سوسن چیست؟

گل سوسن یکی از گل های مناسب برای دسته گل است و دلیل نام چلچراغ این است این گل درصورت برعکس شدن به چلچراغ شبیه است.

مناسب ترین راه برای تکثیر گل گلایل چیست؟

مناسب ترین و بهترین راه برای تکثیر گل گلایل از طریق پیازچه است.

نماد گل صدتومانی چیست؟

گل صدتومانی به گل ثروت و افتخار هم مشهور است و در دسته گل هم کاربرد دارد.

سخن آخر

باتوجه به شرایط زندگی الان و زندگی ماشینی گل ها و گیاهان باعث نوازش روح و روان است و همیشه در هر مناسبت و در هرجایی جایگاه خود را دارد و در صدر می درخشد. در این مطلب درمورد دسته گل یا به زبان فرانسوی ها بوکت گل و گل ها و برگ های مناسب برای داشتن یک دسته گل زیبا و گل ارایی معرفی کردیم.

دسته گل به مجموعه ای از گل ها و برگ ها که به روش زیبایی شناسی و خلاقانه کنارهم چیده می شود می گویند که باید در انتخاب و ترکیب نوع و رنگ آن دقت کافی را داشته باشید. امیدواریم مورد توجه و استفاده قرار بگیرد و همچنین اگر مطلب تازه ای در ذهن داشتید با ما و دیگر همکاران به اشتراک بگذارید.

امتیاز خود را ثبت کنید

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *