دسته‌ها
آموزش معرفی

گل آرایی مراسم و تشریفات

یکی از ضروری ترین ملزومات هر مراسم و تشریفاتی گل آرایی حالا چه مراسم ازدواج باشد (بله برون، نامزدی، حنابندان، عروسی و…) چه تولد و چه همایش ها و سمینارها و حتی مراسم ترحیم. این مقاله از وبلاگ گل آرایی علی ولی قصد دارد نکات و ویژگی های مهم دیزاین و گل ارایی مراسم و تشریفات را بیان کند. خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید.

گل آرایی مراسم ازدواج (از بله برون تا عروسی)

گل زیبایی هر مراسمی را دو چندان می کند، حالا اگر مراسم ازدواج باشد می توان گل را از موارد اصلی آن برشمرد. این گل آرایی از سر در ورودی تالار یا باغ شروع شده وتا جایگاه عروس داماد ادامه خواهد یافت.

گل آرایی بله برون

اگر به فکر یک مراسم بله برون لاکچری و به یادماندنی هستید از دیزاین و گل آرایی آن غافل نشوید، یادتان باشد گل آرایی هر مراسم باید با تم آن همخوانی داشته باشد. گل آرایی بله برون، گل ارایی هدایا و جایگاه آن را شامل می شود.

شما می توانید انگشتر، هدایا و جایگاه آن را با شکل ها و مدل های مختلف گل آرایی کنید. اگر مجلس تان خودمانی است می توانید این کار را خودتان انجام دهید اما یادتان باشد شب قبل ایده هایی که در ذهن دارید را یکبار امتحان کنید، گل آرایی در انتهای تزئین اتاق انجام دهید تا گل ها شادابی خود را تا انتهای مراسم حفظ کنند. اما اگر مراسم شلوغی دارید و می خواهید همه چیز لوکس برگزار شود این کار را به یک متخصص حرفه ایی واگذار کنید.

نکته:

قبل از شروع گل آرایی میز از مرتب بودن گل ها اطمینان حاصل کنید و شاخ و برگ های اضافی را جدا کنید. حتما به تناسب گل ها با فضا و اندازه‌ی میز دقت کنید؛ اگر میز یا فضای اتاق کوچک است گل آرایی متناسب با آن را در نظر بگیرید.

گل آرایی مراسم

گل آرایی مراسم عقد

گل آرایی سفره عقد ارتباط مستقیمی با چیدمان سفره و سبک آن دارد. همچنین نوع گل ها باتوجه به فصلی که مراسم در آن برگزار می شود متفاوت است. ترکیب رنگ سفید با رنگ های گرم برای دیزاین گل سفره عقد ایده آل است. برای باشکوه تر شدن این مراسم می توانید از ترکیب گل آرایی و شمع آرایی بهره ببرید.

نکته:

اگر سبک سفره‌ی عقد سنتی است ریسه های گل و تقارن طراحی گل ها مهم است در صورتی که در سبک های مدرن به علت نامتقارن بودن چیدمان و بالاتر بودن سطح سفره با زمین، تقارن گل آرایی را هم نخواهیم داشت.

گل آرایی مراسم حنابندان

مراسم حنابندان یک رسم قدیمی است و شب قبل از عروسی در خانه پدر عروس به منظور خداحافظی از خانه‌ی پدر صورت می گیرد. گل آرایی مراسم حنا بندان، مفصل و پر هزینه نیست و صرفا در حد گل آرایی سبد حنا و میز هدایاست. در گل آرایی مراسم حنا بندان سعی کنید از سبک های پر برگ و کلاسیک بهره بگیرید گل آرایی مراسم حنابندان باید پرگل به نظر برسد و در عین حال از گل های کمتری استفاده شود.

گل آرای میز کیک

گل آرایی مراسم عروسی

موثرترین رکن دیزاین مراسم عروسی گل آرایی آن است، این طراحی زمانی جلوه‌ی خود را نشان می دهد که مناسب با سبک مراسم، فضا و دکوراسیون انجام شود. همچنین متناسب با سلیقه‌ی عروس و داماد. گل آرایی در ورودی مراسم از آن جهت اهمیت دارد که اولین جایی است که مهمانان با آن روبرو می شوند و برای باشکوه تر شدن آن، این دیزاین را بر روی سازه های بلند و یا به صورت طاق نصرت (هلالی) اجرا می کنند.

نکته:

برای گل آرایی میز شام و میزهای تالار باید از گل های کوچک استفاده کرد و ارتفاع کار بین 20 تا نهایتا 35 سانتی متر باشد تا ارتفاع گل ها بر روی میز مانع دید افراد نشود. اما برای پایه گل های بزرگ مثل گل عروسی، ارتفاع گل آرایی هم اندازه ی ارتفاع پایه است. برای تسلط بیشتر روی پایه های بلند، پایه را روی زمین بخوابانید.

گل آرایی سالن

گل آرایی مراسم تولد

سبک ها، طرح ها و سلیقه های گوناگون باعث تفاوت و تنوع بسیار در تزئین جشن های تولد شده است اما امروزه کمتر جشن تولدی را شاهد هستید که گل آرایی نداشته باشد. اما این طراحی نکات حائز اهمیتی دارد که توجه به آنها ضروری است. انتخاب گل باید با توجه به سبک مراسم، تم تولد و هارمونی رنگ ها، فصل و ماه تولد و مقدار بودجه ای که برای اینکار در نظر گرفته شده انجام شود. گل آرایی تولد را می توان با بادکنک آرایی و دیزاین ربان و تور در هم آمیخت تا جلوه یبیشتری به کارتان بدهد.

گل آرایی مراسم ترحیم

بهترین هدیه برای تسکین و همدردی در مراسم ترحیم گل است، همچنین گل آرایی این مراسم باعث باشکوه تر شدن آن و انتقال حس مثبت و آرامش به مهمانان می شود، در گل آرایی مراسم ترحیم انتخاب نوع گل بسیار پراهمیت است. در این مراسم از گل های گلایل و داودی، میخک، ارکیده و… می توان استفاده کرد. بعلاوه این گل آرایی را می توانید همراه با شمع آرایی و میوه آرایی ترکیب کنید تا زیبایی آن را دو چندان می کند.

گل آرایی و شمع آرایی

آموزش پایه های گل

پایه های گل بسته به گلی که انتخاب می کنید، برای مجالس ترحیم و عروسی استفاده می شوند، بیاید آموزش پایه گل ترحیم را باهم شروع کنیم.

ابتدا با سیم و توری، اسفنج آبکش یا اسفنج سبز را به پایه ی گل می بندیم. البته اسفنج مخصوص پایه های بزرگ، اسفنج بلوک است که قالب بزرگتری دارد و تعداد گل بیشتری در خود جای می دهد. (اسفنج بلوک در واقع اسفنج خشک است، درست است که آب را به خود جذب نمی کند و گل زود از بین می رود اما برای پایه ی ترحیم زیاد استفاده می شود)

بعد نوبت برگ های پهن (پالم) است که دور تا دور پایه ی شما را می پوشاند، پالم را در چهار جهت اسفنج قرار دهید. یعنی بالا و پائین و چپ و راست. برای اینکه ابهت کارتان بیشتر شود، برگ پالم اولی را بلند تر از پالم جهت های دیگر بگیرید.

پرگل ترین و بهترین گل گلایل را در بالای کارتان تاج گذاری کنید. سپس نوبت گلایل های بعدی می رسد. هرچه پائین تر آمدید باید گلایل ها کوچکتر و کوتاه تر شوند. جهت گل آرایی در این نوع از بالا به سمت پائین است. پس طبقه ی دوم و پائین را هم طبق اصول طبقه ی بالا گل آرایی کنید. در گوشه ایی از کار، جایی برای پاپیون زدن نگه دارید. بعضی ها هم قاب را وسط کار می زنند و دور تا دور آن را تزئین می کنند که این هم یک مدل است.

گل آرایی ترحیم

نکته:

درست است که در این مراسم سلیقه ی اکثر افراد، گل هایی با رنگ تیره است اما این رنگ بیشتر غم و اندوه را در دل بازماندگان زنده می کند، می توانید از رنگ های روشن مثل سفید و زرد هم در گل آرایی این مراسم بهره ببرید.

گل آرایی سمینار و همایش ها

مهم ترین دلیل گل آرایی سمینارها و همایشها زیبایی بصری است پس گل آرایی در ورودی و مکان هایی که در معرض دید میهمانان باشد (استیج و پایین آن و میزهای وی آی پی) از اصلی ترین محل ها برای تزئین است. گل آرایی تشریفات را به هیچ وجه دست کم نگیرید زیرا هیچ چیز به اندازه ی گل، طروات و شادابی و حس خوب را به عزیزانتان منتقل نمی کند و همین باعث آمادگی آنها برای دریافت مطالب خواهد شد.

اصول گل ارایی پایه تشریفات هم مثل گل آرایی مراسم ترحیم است یا این تفاوت که رعایت دو مورد در آن اهمیت خاصی دارد: برگ آرایی و نقطه‌ی کانونی. در پایه گل های تشریفاتی برگ های سیکاس، استر، شمشیری، کردلین، دراسنا و انجیری مناسب هستند. در گوشه های کار هم اگر از برگ های لیندا و شمشیری برای آویزان کردن استفاده کنید. عیار کارتان چند برابر می شود.

نکته

برای گل آرایی تشریفات دانستن چند نکته بسیار اهمیت دارد. اولین نکته تازگی گل هاست؛ زمان برگزاری این همایش ها معمولا طولانی است و اگر از گل های تازه و با کیفیت استفاده نشود، پژمردگی و پلاسیده شدن آنها جلوه ی بسیار زشتی به مراسم تان خواهد داد.

دومین نکته رنگ گلهاست، که با توجه به برندینگ، رنگ سازمانی و رنگ پوسترها انتخاب می شود. هارمونی رنگ ها باعث بهتر شدن بازخورد دیزاین می شود، در گل آرایی مراسم و تشریفات از تضاد و تکرار می توان بهترین بهره را برد.

گل آرایی همایش

سوالات متداول

در مراسم تولد چه مکان هایی را میتوانیم گل آرایی کنیم؟

گل آرایی میز تولد، کیک تولد و میز کیک، میز مهمان، میز شام، دسر و نوشیدنی، گل آرایی کف محل برگزاری جشن تولد و…

چرا در مراسمات ختم بیشتر از گل گلایل استفاده می کنند؟

گلایل بدین جهت مناسب ترین گل در مجلس ختم و ترحیم است که انتقال دهنده ی عمق احساسات و نماد احساس عمیق همدردی است.

گل آرایی مراسم عروسی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

سبک عروسی وتم آن، فصل برگزاری عروسی، سلیقه ی عروس و داماد و هزینه و بودجه ایی که برای اینکار در نظر گرفته شده.

سخن آخر

اهمیت گل آرایی مراسم و تشریفات بر هیچ کسی پوشیده نیست. در این مقاله سعی کردیم به مهم ترین نکات گل آرایی در هر یک از مراسم های مهم بپردازیم. اما کنر اهمیت باید بدانیم که حتما این کار به متخصص آن واگذار کنیم و چناچه خودمان بخواهیم برای مراسمی گل آرایی انجام دهیم باید مهارت آن را نیز فرا بگیریم.

4.2/5 - (326 امتیاز)

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

171 دیدگاه دربارهٔ «گل آرایی مراسم و تشریفات»

خیلی کارهاتون و پیج تون رو دوس دارم.امیدوارم منم بتونم گلفروشی باز کنم.آمین

ممنون از شما امیدوارم خیلی زود به خواسته هاتون برسید

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *