دسته‌ها
آموزش

5 نکته ضروری گل آرایی روی اسفنج

یکی از مهارت هایی که در حرفه ی گل و گیاه می تواند به شما کمک کند شناخت ابزار های گل آرایی و دانش و مهارت استفاده از آن هاست. در این مقاله از وبلاگ آکادمی گل آرایی علی ولی، میخواهیم یکی از مهم ترین ابزارها، یعنی فوم (اسفنج) و مهارت گل آرایی روی اسفنج را مورد بررسی قرار می دهیم.

فوم یا اسفنج گل آرایی چیست؟

می توان گفت اسفنج، کاربردی ترین ابزار در گل آرایی است. اسفنج مرغوب نقش ساختار سلولی برای گل ها را دارد. فوم (اسفنج آبکش) در گل آرایی گل های طبیعی دو هدف بسیار مهم را دنبال می کند:

  1. اولین هدف و رسالت اصلی فوم آبکش آب رسانی به گل هاست؛ این کار باعث افزایش طول عمر گل و شادابی آنها می شود.
  2. دومین هدف آن ایستایی صحیح و درست قرار گرفتن شاخه گل های بریده در تزئین سبد یا باکس گل است.

رنگ اصلی و استاندارد اسفنج آبکش سبز تیره است؛ اما امروزه در بازار می توانید فوم های رنگی و رنگین کمان را از رنگ های زرد روشن تا سبز روشن پیدا کنید. این ابزار مهم گل آرایی، اغلب به صورت مستطیل شکل، بیضی یا مکعب هستند. به راحتی بریده می شوند، پس در صورت لزوم می توانید آن را به هر شکل که می خواهید برش بزنید. در بعضی از فروشگاه ها شکل های مختلفی از آن را می توانید پیدا کنید، شکل هایی مثل: توپ، قلب، تاج، نیم کره، واگن، حیوانات و …

اسفنج یکی از مهم ترین ابزارهای گل آرایی

روش خیساندن اسفنج:

برای گل آرایی روی اسفنج ابتدا باید اسفنج را  کاملا خیس کرد. ظرف بزرگی را پر از آب کنید. اسفنج سبک است و به همین خاطر روی آب می ماند، پس هر چند دقیقه یکبار آن را زیر و رو کنید تا آب در تمام نقاط جذب شود. هرچه اسفنج مدت زمان بیشتری در آب بماند باعث می شود آب بیشتری جذب کند و در نتیجه گل های شاداب تری داشته باشید و نیز دوام گل ها بیشتر می شود. نکته ایی که نباید هرگز فراموش شود این است که هیچ گاه اسفنج را در آب فشار ندهید. اما نیازی نیست چند ساعت آن را در آب نگه دارید، اسفنج آبکش پس از چند دقیقه کاملا خیس خواهد شد. اگر باکس تان چوبی یا مقوایی است و می ترسید اسفنج خیس به آن آسیب برساند، می توانید با زر ورق دور اسفنج را بپوشانید و با چسب آن را محکم کنید. اما سعی کنید حدالامکان از گلدان های ضد آب استفاده کنید تا با اسفنج خیس خراب نشود. باتوجه به نوع گل آرایی و مراسم، گلدان های مختلفی در بازار وجود دارند.

نکات ضروری گل آرایی روی اسفنج که باید رعایت کنیم:

از ابتدایی ترین آموزش ها در فروشگاه های حرفه ایی گل، استفاده صحیح از ابزارهای مخصوص گل آرایی است و یکی از مهم ترین آموزش ها، آموزش قرار گرفتن اسفنج در گلدان است؛ اما در گل آرایی روی اسفنج چند نکته کلیدی وجود دارد که در اینجا به 5 نکته ضروری آن می پردازیم:

نمونه گل آرایی روی اسفنج
  1. اول اینکه فوم آبکش باید چند سانتی متر از کف گلدان بالاتر باشد تا بتوان به راحتی گل ها و تزئینات را وارد اسفنج کرد؛ این کار یک نمای کامل ایجاد می کند تا توهم بیشتر گل ها در یک فضای کوچک را رقم بزند. اما برای ظرف های بزرگ، دیگر نیازی نیست کل ظرف را با فوم بپوشانید، می توانید از شن و ماسه و سنگ های کرافت بهره ببرید. طوری گل ها را داخل اسفنج قرا دهید که دیگر اسفنجی دیده نشود.
  2. قبل از اینکه از فوم آبکش در گل آرایی گل های طبیعی استفاده کنید، فوم را در محلول آماده شده ی آب گل و غذای گل قرار دهید واین کار را چند ساعت قبل از  گل آرایی روی اسفنج انجام دهید.غذای گل باعث شادابی و طول عمر بیشتر گل ها می شود به شرط آنکه طبق دستور عملی که بر روی آن نوشته شده به گل ها بدهید. به گل هایی با شاخه های انبوه غذای بیشتری باید داد. به این نکته توجه کنید که حتما از اسفنج مرغوب استفاده کنید، استفاده از فوم نامرغوب تاثیر مستقیم بر روی کیفیت کار دارد. زیرا آب در خود نگه نمی دارد ودر نتیجه باعث پژمردگی سریع گل ها می شود.یکی از ویژگی های یک اسفنج خوب این است که آب در تمام نقاط به صورت یکسان جذب می شود. یکی دیگر از ویژگی های یک فوم مرغوب این است که زمان قرار دادن یک شاخه گل نباید از هم پاشیده شود و یا آنقدر سفت باشد که نتوان آن را برش داد.
  3. اگر اسفنج به سختی داخل گلدان می ماند می توانید از نوار های ضد آب گل ارایی استفاده کنید. این نوارها کمک می کنند تا اسفنج های غیر معمول داخل گلدان محکم باشند. اگر فومی که خریداری کرده اید از گلدان شما بزرگتر است باید آن را با دقت برش بزنید.
  4. یادمان باشد اسفنج خیس حفظ کننده ی زندگی گل هاست، اگر از این ابزار ارزان قیمت به مقدار ناکافی استفاده کنید، حجم آب آن به سرعت خشک شده و گل ها بزودی پژمرده خواهند شد. اگر از قرار دادن یک گل داخل اسفنج راضی نبودید، آن را بیرون بیاورید، اما گل دیگری داخل حفره به وجود آمده نکنید؛ زیرا رطوبت کافی به گل نمی رسد.
  5. نکته آخر اینکه برای آمورش گل آرایی روی اسفنج، از دسته های لاله و علف های هرز  استفاده نکنید زیرا از آن آب جذب نمی کنند. و مهم تر آنکه گل های شاخه بریده حتما باید برش داده شوند وگرنه پژمرده می شوند.
مهم ترین نکات گل آرایی

در یک جمع بندی:

همان طور که گفتیم اسفنج (فوم آبکش) اصلی ترین ابزار گل آرایی گل های طبیعی است و باعث دوام و شادابی و ثابت نگاه داشتن تزئین گل هاست به شرط آنکه به درستی از این ابزار استفاده شود؛ در این مقاله به ضروری ترین نکات استفاده از فوم آبکش اشاره کردیم.مهم ترین ویژگی در گل آرایی روی اسفنج و هر هنر دیگری صاحب سبک بودن است. بهترین متخصصان و طراحان حرفه‌ای، متدها و روش های خاص خودشان را دارند و این خاص شدن کارشان، باعث وجه تمایز بین آنها و همکارانشان می شود. قطعا شما هم برای اینکه کاری منحصر به فرد داشته باشید باید خلاقیت بیشتری به خرج دهید و در جهت تکمیل مهارت های خود کوشا باشید.

اگر در این باره صحبت، نظر یا تجربه‌ای دارید حتما در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

4/5 - (223 امتیاز)

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

64 دیدگاه دربارهٔ «5 نکته ضروری گل آرایی روی اسفنج»

سلام،روزتون پر انرژی
استفاده کردیم از مطالبی که شاید خیلی سطحی رد می‌شدیم، ولی با عمل به توضیحات شما،قطعا گل‌آرایی بهتر با عمر بیشتری داریم،
ممنون از وقت و انرژی که میذارید.

سلام ممنون از دقت و توجهتون، خوشحالیم که این نکات براتون مفید و پر فایده بوده

پاسخ

سلام آقای ولی میشه درمورد غذای گل بیشتر توضیح بدین ،بجز کارایی برای اسفنج برای ماندگاری گل های شاخه بریده چطور باید ازشون استفاده کرد،مرسی

سلام عرض ادب بهترین غذا برای گل دمای خوب هستش و اینکه جای که گل را نگهداری می‌کنید رطوبت نداشته باشه

سلام و خسته نباشيد خدمت آقاي ولي و تيم همراهشون بسيار ممنونم بابت مقاله ي سودمندتون، من خستگي روزانه مو با ديدن پستها و استوريهاي جذاب آقاي ولي، بدر ميكنم. بينهايت سپاسگزارم كه هر روز دارين با آموزشهاي خوبتون كلي انرژي مثبت به ما ميدين، من عاشق گل و طبيعت هستم و هرروز به عشق ديدن پيجتون ميام اينستا و كلي كيف ميكنم از ديدن اون همه گلهاي زيبا و رنگارنگ. پس بايد بگم استاد ولي دمتون جيليز ويليز👌👌👌👌👌

ممنون از دقت و توجهتون و خوشحالیم که مطالب برای شما جذاب و مفید بوده، قطعا همراهی شما هم برای ما انرژی بخش هست. موفق و موید باشید.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *