دسته‌ها
معرفی

آشنایی با 20 گل و گیاه زینتی و آپارتمانی

بسیاری از مردم با زندگی امروز در شهرها و آپارتمان ها از داشتن حیاط شخصی و باغچه محروم شده اند. درصورتی که دیدن گل‌های طبیعی بسیار مهم است. گل و گیاه زینتی و آپارتمانی هم باعث ایجاد آرامش و تأثیرات مثبت در روح و روان و کاهش فشار و خستگی و همچنین تصفیه ی هوا و زیبایی هرچه بیشتر منزل و محل کار می شود و تا حدودی جایگزینی برای باغچه و درخت هم می باشد.

گل و گیاه زینتی و آپارتمانی گیاهانی با مقاومت بالا هستند که توانایی رشد کردن در گلدان ها در منزل و محل کار و به طور کلی فضاهای سرپوشیده را دارند. گل ها و گیاهان آپارتمانی دوست سایه و نور غیرمستقیم هستند. محل تولد اکثر آنها مناطق استوایی می باشد. درصورت تأمین نیازهای اصلی آنها مثل دقت و توجه به دما، نور، رطوبت و خاک مناسب و مقوی می توانید برای مدت طولانی از آنها نگهداری کنید. دقت داشته باشید با توجه به نوع هر کدام جای مناسبی برای آن‌ها در نظر بگیرید.

20 گل و گیاه زینتی و آپارتمانی و مناسب نگه داری در خانه

در اینجا 20 گل و گیاه زینتی و آپارتمانی که باعث ایجاد طراوت و زیبایی در به محل کار و زندگی شما می شود را معرفی کرده ایم که باید شرایط رشدی و محیطی نگهداری آنها را متناسب با محلی که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.

بِگونیا هلندی

گل بِگونیا یکی از اعضای خانواده ی گل و گیاه زینتی و آپارتمانی است. بِگونیا برای شکوفه دادن به مکان روشن و به نور متوسط تا زیاد نیاز دارد. بعضی از آنها گل های رنگارنگ دارد و رنگبندی آن بستگی به انواع آن دارد. از نظر آبیاری باید مرطوب بماند و منظم با اسپری آب‌پاشی شود.

آنتوریوم نماد خونگرمی در گل و گیاه زینتی و آپارتمانی

گل انتوریوم که‌ نام دیگر گل فلامینگو را هم دارد یکی دیگر از انواع گل های آپارتمانی با نماد خونگرمی و مهمان نوازی است. گل انتوریوم (فلامینگو) از نظر نور به نور کم نیاز دارد و خاک آن همیشه مرطوب بماند بهتر است. یکی از دلایل کوچک ماندن برگ های آن و یا گل ندادن این است که گل به تغذیه ی بیشتری نیاز دارد و اگر برگ ها طبیعی و سالم بودند و فقط مشکل گل ندادن را داشت به معنای نامناسب بودن نور محیط است.

گل انتوریوم

گل گاو پنبه ای

نام دیگر این گیاه گلدار ابوتیلون می باشد. گل های آن تقریباً در تمام سال هستند و دوام چند ساله دارند و دارای رنگبندی صورتی (هلویی)، زرد و قرمز می باشد. از نظر میزان نور به نورغیر مستقیم خورشید نیاز دارد. به طوری که اگر در کنار پنجره جنوبی یا غربی قرار بگیرد بهتر است.

گل گاو پنبه ای

پتوس یا پوتوس

نام دیگر پوتوس پیچک شیطانی است و محل تولد اصلی آن اقیانوس آرام جنوبی و جزایر سلیمان است. به دلیل وجود رنگدانه های ابلق زیبایی و جلوه ی زیبایی را به محل کار و زندگی می دهد و به تصفیه هوا هم بسیار کمک می کند. به دلیل شرایط آسان یک گیاه بسیار ایده آل برای نگهداری می باشد. پوتوس طلایی، جید و مرمری کنار هم باعث جلوه ی خاص و بی نظیری می باشد. باید جایی قرار بگیرد که نور مستقیم خورشید نباشد تا باعث سوختگی برگهای آن نشود. جهت آبیاری هم هرزمانی که خاک گلدان کاملاً خشک شد به آن آب هم دمای اتاق به عمق 6 سانتی متر بدهید.

گل زینتی بنفشه آفریقایی

زادگاه بنفشه آفریقا از  خانواده ی گیاهان گلدار در بخش گرمسیری کشور تانزانیا در آفریقا می باشد.

گل بنفشه آفریقایی جزو گیاهان گوشتی از گیاهان گلدار می باشد. از نظر ظاهر برگ های مخملی و کرکی خیلی خاص و جذاب دارد و از نظر رنگ گل ها هم دارای گل های رنگارنگ سفید و قرمز و بنفش می باشد.

شرایط نگهداری آن ازلحاظ آبیاری باید خاک همیشه مرطوب باشد یعنی زمان آبیاری را تاحدود نیم ساعت بگذارید تا ریشه کاملاً در آب غوطه ور باشد. دمای آب باید هم دمای محیط اتاق باشد و آب اصلاً نباید کلر داشته باشد و برای جلوگیری از آسیب چه بهتر که از اسپری آب از فاصله دور استفاده کنید. از نظر میزان نور نباید نور مستقیم آفتاب باشد ولی اگر هم نور کافی نباشد برگهای آن زرد و گلدهی هم ندارد. پس بهترین جا از نظر نگهداری یک مکان نورانی با تابش غیر مستقیم نور آفتاب می باشد.

گیاه گلدار ورزیا

یکی از مناسب ترین و زیباترین گل و گیاه زینتی و آپارتمانی برای دکوراسیون محل کار و زندگی شما گیاه ورزیا می باشد. زادگاه این گیاه زیبا قسمت شرقی هندوستان، گینه، برزیل و کلمبیا می باشد. از نظر ظاهری دارای برگ های لبه صاف و گوشتی سبز تیره و براکته هایی با رنگ صورتی، قرمز، نارنجی، زرد و آبی است. این گیاه بعد از تشکیل پاجوش های جدید و بعد از 4،5 سال از بین می رود و تا آخر عمر خود فقط یکبار گل‌دهی دارد. این گل زیبا یکی از گزینه های بسیار شیک و خاص برای هدیه هم می باشد.

گل ورزیا

گل زینتی و دارویی ساعتی

این گل یکی از جذاب ترین گل های آپارتمانی می باشد که از نوع بالارونده است. گلهای آن ظاهر خاص و مشابه با ساعت و بارنگبندی سفید و بنفش می باشد. از لحاظ میزان آبیاری این گیاه در هر دو روز به طور منظم به آب نیاز دارد. و نکته ی حائز اهمیت در مورد گل های ساعتی این که خاصیت دارویی هم دارد. ترکیب گل ساعتی با سنبل الطیب و بابونه یک ترکیب قوی برای کاهش اضطراب و آرامش بخش می باشد. از خواص دیگر گل ساعتی:

  • کاهش و تنظیم فشار خون
  • کاهش علایم و عوارض یائسگی در زنان
  • کاهش میزان انسولین
  • کاهش عوارض و درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون
  • و تنظیم خواب هم می باشد.
گل ساعتی

گیاه گلدار آزاله آ (ژونوس)

آزاله آ یکی دیگر از گل و گیاه زینتی و آپارتمانی است و نام دیگر آن ژونوس (ژون به معنی زیبا و نوس به معنی رنگین و به طور کامل یعنی زیبای رنگین). گلدهی آن در فصل بهار است و بهترین مکان برای نگهداری از آن تراس و یا بالکن با هوای تازه و نور غیر مستقیم است. همیشه با اسپری آب آن را مرطوب نگه دارید و برای خاک آن هرزمانی که خشک شد با آب بدون املاح و ولرم به دمای محیط رسیده آبیاری کنید.

حسن یوسف گل آپارتمانی خاص و شاد

برگ های گیاه حسن یوسف دارای تنوع و رنگبندی زرد، قرمز، سبز، طلایی، سیاه و ارغوانی می باشد. شرایط نگهداری این گیاه نورغیر مستقیم و دمایی دور از سرما می باشد.

گل بونسای همیشه سبز؛ گل و گیاه زینتی و آپارتمانی لوکس

یکی از لوکس ترین و خاص ترین و زیباترین نوع گل و گیاه زینتی و آپارتمانی است که گلدان آن در هرجایی که باشد نشانگر منزلت بالای آن مکان است. این گل زیبا باعث آرامش ذهن و روح و تصفیه هوا می باشد. خاستگاه اصلی این گیاه دراصل ژاپن و چین است. نگهداری سختی ندارد و تازمانی که نورکافی و آبیاری آن کافی و تنظیم باشد زیبایی آن به مدت طولانی حفظ خواهد ماند.

آکالیفا پندول

این گل و گیاه زینتی و آپارتمانی گیاهی با رشد سریع و میزان گل‌دهی طولانی با رنگ قرمز است. از نظر نگهداری این گیاه را در فصل گرم تابستان در محیط های باز نگهداری کنید و در فصول پاییز و زمستان آنها را در داخل منزل یا فضای بسته نگه دارید. از نظر میزان رطوبت، رطوبت بالایی و از نظر نور هم به آفتاب به طور کامل و یا سایه ی خیلی کم و از لحاظ آبیاری هم به مرطوب ماندن خاک و گیاه نیاز است.

گیاه آناناسی

این یک گیاه زینتی ولی عجیب از خانواده آناناس با انواع رنگ قرمز، نارنجی، صورتی و زرد است. نام دیگر این گیاه گازمانیا با انواع گیاهان هوایی با جذب رطوبت از طریق هوا می باشد. وجه تمایز این گیاه با دیگر گیاهان آپارتمانی گل‌های رز رنگارنگ می باشد. جهت نگهداری از نظر میزان نور، به مکان روشن با نور غیر مستقیم نیاز دارد. آبیاری به طور منظم انجام بگیرد به طوری که آب بین برگها قرار بگیرد.

گل اناناسی

پامچال

نام دیگر این گیاه آپارتمانی همیشه سبز استرپتوکارپوس و با گل هایی با رنگ سفید، قرمز، بنفش و با برگ های مخملی می باشد. از لحاظ میزان نور به نور زیاد نیاز دارد و از نظر میزان آبیاری هم تا خاک خشک نشده آبیاری نکنید و برگ ها را هم مرطوب نکنید.

گل پامچال

گل هیبیسکاس

این گل زیبا یکی از زیباترین و بهترین نوع گل و گیاه زینتی و آپارتمانی است. این گیاه معمولاً از فصل بهار تا فصل پاییز گل دار است اما گلهای بزرگ این گیاه عمر چند روزه دارد. از نظر نور هم بخاطر گلهایش به نور زیادی نیاز دارد. خاک این گیاه در تابستان باید مرطوب باشد.

گل اماریلیس

این گل و گیاه زینتی و آپارتمانی به مکان روشن و نورانی نیاز دارد. 6 هفته طول می کشد تا این گیاه شکوفه دار شود و گل دهی آن بیشتر از یکماه به طول می انجامد. خاک این گیاه را همواره مرطوب نگه دارید. بهتر این است که روزهای پایانی فصل تابستان برگ ها و شاخه های گیاه را قطع کرده و تا مدت زمانی آبیاری هم نکنید و بعد دوباره آب دادن را شروع کنید.

گل اماریلیس

گل ارکیده

ارکیده زیبا برخلاف ظاهر ظریف و حساس و شکننده نیست و گل های آن عمر چند ماهه دارند. گل ارکیده نیاز به مکان روشن با نور غیر مستقیم می خواهد و آب دهی به آن باید هفته ای یکبار انجام بگیرد.

گیاه کاکتوس کریسمی

این گیاه توجه خاص نمی خواهد و عمر طولانی دارد. تکثیر آن با قلمه است. درقسمت نوک ساقه ها گل های صورتی و قرمز دارد. رشد این گیاه کنار پنجره خیلی خوب است اما سرما باعث پژمردگی آن می شود و از نظر نور به نور روشن و غیر مستقیم و آب دهی منظم نیاز دارد.

گل کلیویا

نام دیگر این گیاه لیلی کافیر با رنگ‌های نارنجی و زرد است و از طریق بذر رشد کرده و سپس باید داخل یک گلدان بکارید. این گیاه یک دوره خفته دارد به این معنا که شب ها و در روزهای پایانی فصل پاییز به خاموشی و تاریکی نیاز دارد جهت نگهداری از نظر نور به سایه و آب دهی باید تا فصل زمستان باشد و در زمستان آبیاری نشود.

گل کالانکویه

بسیاری از گل و گیاه زینتی و آپارتمانی به مراقبت کم نیاز دارند اما با این شرایط تعداد محدودی از آنها مثل گل های کالانکویه زیبا هستند. رنگبندی این گل قرمز، صورتی، زرد و سفید می باشد. زادگاه این گیاه مناطق استوایی است و به نور غیر مستقیم نیاز دارد و گیاه باید از فصل بهار تا فصل پاییز مرطوب بماند ولی در فصل زمستان آب دهی را محدود کرده و فقط هفته ای یکبار انجام دهید.

گل پوینستیا؛ آخرین گل و گیاه زینتی و آپارتمانی

یکی از گلهای مناسب برای جشن ها، تعطیلات گل پوینستیا می باشد که با مواظبت درست گل های آن تا چند ماه حفظ خواهد شد. جهت جلوگیری از آسیب و مرگ گیاه در هوای سرد این گیاه را به طور کامل بپوشانید. این گل به نور غیر مستقیم و از نظر جایگاهی در منزل و یا محل کار کنار پنجره های جنوبی و یا غربی را ترجیح می دهند.

سوالات متداول

خواص دارویی گل زینتی ساعتی چیست ؟

ترکیب این گل با سنبل الطیب و بابونه باعث تنظیم فشار خون، کاهش عوارض یایسگی در زنان، کاهش عوارض و درمان بیماری آلزایمر و پارکینسون، کاهش و تنظیم میزان انسولین و تنظیم خواب می باشد.

گیاهان گل دار آپارتمانی برای هدیه دادن هم مناسب است؟

بله این گل ها علاوه بر زیبایی و خواص و شادابی و طراوتی که دارند برای هدیه دادن هم یک گزینه بسیار عالی می باشد.

گل آنتوریوم نماد چیست؟

این گل زیبا نماد خونگرمی و مهمان نوازی می باشد.

سخن آخر

امروزه بدلیل شهر نشینی و زندگی در آپارتمان ها و محرومیت از باغچه ها و درخت و گل و گیاه بهترین کار این است که یک جایگزین مناسب مثل گل و گیاه زینتی و آپارتمانی برای دکوراسیون محل کار و زندگی استفاده کنید. گل و گیاه زینتی و آپارتمانی بدلیل مقاومت بالا براحتی قابل نگهداری درفضاهای بسته است و علاوه بر زیبایی برای تصفیه هوا و ارامش روح و روان تاثیر بالایی دارد. در اینجا به تعدادی از گل و گیاهان مناسب آپارتمان ها پرداخته شد. همچنین شما کاربر عزیز و گرامی می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

3.2/5 - (4 امتیاز)

از تیم محتوا و پشتیبانی

ما در تیم تولید محتوای سایت آکادمی علی ولی در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه گل آرایی و راه‌های کسب درآمد از آن را برای شما فراهم کنیم.

مشاهدهٔ بایگانی

4 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی با 20 گل و گیاه زینتی و آپارتمانی»

به لطف پیج شما هم با گل های شاخه بریده اشنا شدیم هم با گل و گیاه اپارتمانی
مرسی بابت توضیحات کامل و جامع

سلام و احترام. خوشحالیم که مورد توجه قرار گرفته. تشکر از شما

پاسخ

چه اطلاعات دقیق و زیبایی باید قبل از خرید گلهای آپارتمانی حتما این اطلاعات رو بدونیم

سلام و احترام. بله دقیقا همینطوره. امیدواریم که مطالب مورد استفاده و توجه شما قرار بگیره

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *